Zespół bolesnego barku

Zespół bolesnego barku i leczenie za pomocą magnetoterapii Biomag

Charakterystyka zespołu bolesnego barku: całą grupę zaburzeń stawu barkowego określa się jako zespół bolesnego barku. Objawia się bólem w obszarze barku z ograniczeniem ruchomości. Zespół obejmuje zaburzenie co najmniej jednej miękkiej struktury stawu barkowego: mięśni, ścięgien, kaletek maziowych, więzadeł, torebki stawowej lub obrąbka stawowego, które często nie mają bezpośredniego związku z urazem barku.

Przyczyny zespołu bolesnego barku to uszkodzenia mięśni stożka rotatorów, schorzenia zapalne lub zwyrodnieniowe, zapalenie powłoki stawowej, pierwotne zaburzenia stawu barkowo-obojczykowego i wtórne zmiany pochodzące od kręgosłupa szyjnego itp. Przewlekłe ciężkie stany prowadzą do odruchowego przykurczu włókna torebki stawowej. Stopniowo pogarsza się ruchomość stawu barkowego i dochodzi do tzw. zespołu barku zamrożonego.

Jeśli odwodzenie w zakresie ok. 60-120 stopni jest bolesne, chodzi o tzw. zespół zakleszczenia, tzn. uszkodzenie ścięgien stożka rotatorów lub ogólny ucisk w przestrzeni pod tętnicą barkową z innych przyczyn (np. zapalenie kaletki maziowej). W przypadku zespołu zakleszczenia bardziej ograniczona i bolesna bywa wewnętrzna rotacja niż zewnętrzna, w odróżnieniu od zespołu barku zamrożonego, gdzie dochodzi do wyraźnego ograniczenia ruchów we wszystkich kierunkach. 

Wykorzystanie magnetoterapii

Zespół barku zamrożonego jest jednym z podstawowych wskazań do zastosowania magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości marki Biomag. Zaletą jest jej działanie analgetyczne, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i gojące. Magnetoterapia wspomaga łagodzenie bólu, poprawia ruchomość, działa przeciwzapalnie i przynosi ogólną ulgę.

Aplikacje magnetoterapii

W przypadku bolesnego barku w pierwszej kolejności łagodzimy ból, stosując codziennie kilkakrotnie niskie częstotliwości 4-6 Hz, a po złagodzeniu bólu rozpoczynamy stosowanie programów regeneracyjnych 25-50 Hz. Najczęściej stosujemy specjalny aplikator na ramię i płaski na odcinek szyjny kręgosłupa.

Magnetoterapia a zespół bolesnego barku. Zadaj pytanie!

Chcesz wiedzieć więcej o stosowaniu magnetoterapii na zespół bolesnego barku? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące stosowania pulsującego pola na tego typu schorzenia.

Pola oznaczone * są obowiązkowe.