Artretyzm reumatoidalny (RA) a przeciwbólowe działanie pola elektromagentycznego o niskiej częstotliwości na stawy ręki

Edytor: | 2. stycznia 2019

S. Milutinovic, S. Brankovic, Univerzitet u Beogradu, Medicinski fakultet, Institut za reumatologiju

To otwarte badanie objęło 60 pacjentów podzielonych na dwie równe grupy. Pierwszej grupie zaaplikowano EMP (5 mT, 15 Hz, 30 min) z kinezyterapią na obie ręce. Druga grupa przyjmowała jedynie kinezyterapię. Podczas doświadczenia nie zmieniano dawek i rodzajów leków przyjmowanych przez pacjentów, nie aplikowano też żadnych innych zabiegów fizjoterapeutycznych. Ból stawów RC, MCP i PIP został oceniony wg skali analogowej (VAS) na początku oraz w dziesiątym dniu leczenia. Obie grupy były homogeniczne pod względem cech demograficznych oraz stopnia zmian fizycznych wg. Steinbrockera. Wyniki przeanalizowano za pomocą testu Wilcoxona. W pierwszej grupie pojawiło się statystycznie znaczące obniżenie odczuwania bólu (p <0,001) u RC z 62,3 mm na 37,0 mm (40,6 %), u MCP z 64,4 na 34,4 mm (46,6 %) oraz u PIP stawów z 67,1 mm na 40,5 mm (39,6 %). W drugiej grupie nie wystąpiło znaczące statystyczne złagodzenie bólu u RC – z 67,6 mm na 59,5 mm (11,9 %) i u ICR – z 66,5 mm na 60,4 mm (9,2 %), podczas kiedy średnie obniżenie bólu stawów PIP plasował się pomiędzy 63,9 mm a 56,0 mm (12,4 %), (p<0,05).

Podsumowanie: wyniki badania wskazują na znaczenie EMP w łagodzeniu bólu w nadgarstku u pacjentów z artetyzmem reumatoidalnym.

Artretyzm reumatoidalny a przeciwbólowe działanie magnetoterapii. Zadaj pytanie!

Zainteresowały Cię pozytywne efekty magnetoterapii w wypadku artretyzmu reumatoidalnego? Chcesz wiedzieć więcej o stosowaniu magnetoterapii w tego rodzaju dolegliwościach? Skontaktuj się z nami!
Zwróć się do nas a chętnie odpowiemy na pytania dotyczące stosowania magnetoterapii przy artetyzmie reumatoidalnym.

 

Powiązana diagnoza: Reumatyzm (postępujące zapalenie wielostawowe, reumatoidalne zapalenie stawów)

Dowiedz się więcej o magnetoterapii: Zasada działania magnetoterapii pulsacyjnej (PEMF)