Choroba niedokrwienna kończyn dolnych (zaburzenia przepływu krwi)

Edytor: | 14. lutego 2020

Twoje nogi są często zimne? Czy skurcze łydki utrudniają ci chodzenie? Czy problemy nasilają się tak bardzo, że występują również w spoczynku? Prawdopodobnie cierpisz na niedokrwienie kończyny, w którym może wystąpić obumieranie tkanki lub wrzody.
W końcowej fazie kończyna może być zagrożona amputacją.

Ischemická choroba dolních končetin
Zdjęcie: Choroba niedokrwienna kończyn dolnych (zaburzenia przepływu krwi)

Szukasz rozwiązania problemów zdrowotnych?

Zapytaj nasa

Choroba niedokrwienna kończyn dolnych – opis i przyczyny powstania

W chorobie niedokrwiennej kończyn dolnych następuje upośledzenie tętnic, które zwężają się aż do całkowitej niedrożności. Konsekwencją niedokrwienia jest niedostateczne doprowadzanie tlenu i składników odżywczych do mięśni i tkanek. Efektem jest szereg zmian troficznych, które mogą spowodować amputację kończyn.

Najczęstszymi przyczynami jest to miażdżyca (stwardnienie tętnic), zakrzep (skrzep krwi), choroba Bürgera i zwężenie naczyń tętniczych.

W pierwszym etapie choroby niedokrwiennej kończyn dolnych pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Naczynia krwionośne są tylko lekko zwężone i dopływ krwi do kończyn jest wystarczający.
Pacjenci reagują tylko na wahania temperatury.
W zimne dni pacjenci częściej skarżą się na zimne stopy.

W drugiej fazie choroby objawem jest ból. Faza ta charakteryzuje się tak zwanym chromaniem przestankowym, w którym pacjent przystaje, odpoczywa, ból ustępuje i może kontynuować chodzenie. Mogą już wystąpić zmiany troficzne.

Trwały ból kończyn oznacza etap trzeci.

W ostatniej czwartej fazie stan perfuzji kończyny jest już krytyczny, pojawiają się drgania i skurcze mięśni. Pacjent jest zagrożony martwicą tkanek, które najpierw objawiają się na obwodowych częściach kończyny.

Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej jest:

 • palenie,
 • niedostatek ruchu,
 • zaawansowany wiek,
 • stres,
 • otyłość,
 • wysoki cholesterol,
 • wysokie ciśnienie tętnicze.
 • cukrzyca i inne.

Leczenie choroby niedokrwiennej kończyn dolnych – pozbądź się bólu

Choroba wymaga specjalistycznego badania naczyń krwionośnych i wczesnego rozpoczęcia leczenia, adekwatnie do stadium i lokalizacji schorzenia. Celem leczenia jest poprawa przepływu krwi i zachowanie kończyn.

Polega przede wszystkim na modyfikacji stylu życia i eliminacji czynników ryzyka (palenie, stres, redukcja masy ciała, kontrola cukrzycy).

Celem leczenia farmakologicznego jest zmniejszenie aglutynacji płytek krwi i powstawania zakrzepów (leczenie przeciwpłytkowe). Niektóre preparaty mogą bezpośrednio wpływać na tętnice i powodować ich rozszerzanie (leczenie rozszerzające naczynia krwionośne).

Bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna i rehabilitacja.

W ostrym niedokrwieniu kończyny konieczne jest unieruchomienie, okrycie i podłożenie czegoś pod kończynę, podanie heparyny, środków przeciwbólowych i uspokojenie pacjenta.

Ostatecznym rozwiązaniem jest wykonanie badań angiograficznych lub ultrasonografii dupleksowej, które pozwolą podjąć decyzję o ewentualnej interwencji chirurgicznej.

W przypadku urazu lub uszkodzenia nogi można sięgnąć po wspomaganie gojenia, takie jak wilgotne gojenie lub fizykoterapia w postaci terapii pola pulsującego 3D, laseroterapii lub terapii ultradźwiękowej.

Terapia pola pulsującego 3D Biomag znacząco pomaga w leczeniu choroby niedokrwiennej kończyn górnych.

Wyjaśnienie wybranych terminów:

 • Zmiany troficzne – zmiany skórne (skóra jest bardzie sucha, chłodniejsza, łuszczy się, pojawiają się defekty naskórka, dochodzi do wypadania włosów).
 • Choroba Bürgera – choroba charakteryzująca się zapaleniem tętnic i żył kończyn górnych lub dolnych (głównie u palaczy).
 • Zwężenie naczyń krwionośnych<strong> – proces zwężania naczyń krwionośnych, zwłaszcza tętnic i żył.
 • Angiografia – metoda obrazowania do badania naczyń krwionośnych.
 • Miażdżyca – stwardnienie tętnic z powodu nagromadzenia substancji tłuszczowych w ścianach tętnic.
 • Ultrasonografia – ultrasonograficzne przedstawienie serca lub naczyń krwionośnych z obrazowaniem dopplerowskim prędkości przepływu krwi.
 • Chromanie przestankowe – sporadyczne utykanie, które występuje w wyniku silnego paraliżującego bólu powstałego podczas chodzenia, który znika po odpoczynku.
 • Wilgotne gojenie ran – opatrunek na rany oparty na zasadzie tworzenia optymalnie wilgotnego środowiska rany.

Magnetoterapia z opatentowaną technologią pola pulsującego 3D Biomag. Jak to działa?

Podstawową zasadą działania terapii pola pulsującego 3D Biomag jest generowanie impulsów elektromagnetycznych. Impulsy te przenikają przez tkanki, aby dostać się do miejsca wymagającego aplikacji. Charakteryzują się właściwymi parametrami biotropowymi (np. frekwencją, kształtem, intensywnością), które zostały opracowane specjalnie z myślą o konkretnych problemach zdrowotnych.

W celu określenia terapii opartej na stosowaniu impulsów elektromagnetycznych wykorzystuje się ogólny termin magnetoterapia pulsacyjna (po angielsku określana zazwyczaj jako PEMF).

Opatentowana technologia 3D Biomag dodatkowo zapewnia dokładniejszy i stabilny kształt impulsów oraz ich wyższą moc, dzięki czemu impulsy mogą oddziaływać z różnych stron. Mamy więc do czynienia z całkowicie nową i unikatową technologią medyczną na rynku.

Jakie korzyści płyną z terapii w chorobie niedokrwiennej kończyn?

 • Powoduje wazodylatację czyli rozkurcz mięśni gładkich w ścianach naczyń krwionośnych.
 • Stymuluje mikrokrążenie natlenionej krwi i dostarczanie składników odżywczych do eksponowanych tkanek.
 • Poprawia miejscową przeminę metaboliczną.
 • Urządzenie jest łatwe w obsłudze i może być stosowane w opiece domowej.
 • Terapia nie wymaga przyjmowania dodatkowych leków.
 • Leczenie jest bezinwazyjne.

Działanie terapii 3D marki Biomag - przedstawia doktor Peter Bednarčík

Efekty terapii pulsacyjnej - badania naukowe

Pozytywny wpływ terapii pola pulsującego (PEMF) w chorobie niedokrwiennej kończyn został już potwierdzony licznymi badaniami. Jednym z nich jest badanie kliniczne przeprowadzone w 2013 roku przez Y. Pana z oddziału chorób wewnętrznych 92. szpitala w chińskim Nanping, które wykazało, że zastosowanie terapii pola pulsującego (PEMF) poprawia ukrwienie i powodują powstawanie nowych naczyń w przebiegu choroby niedokrwiennej kończyn dolnych. Fakt ten potwierdza, że terapia pola pulsującego 3D Biomag może pomóc w łagodzeniu dolegliwości u pacjentów cierpiących na chorobę niedokrwienną kończyn. Więcej na temat badania klinicznego.

Pozytywne efekty aplikacji pulsującego pola magnetycznego (PEMF) potwierdzają badania kliniczne, przeprowadzane przez autorytety w renomowanych instytucjach. Przegląd najnowszych badań znajduje się na niniejszej stronie. Skontaktuj się z nami, aby łatwiej zorientować się w opracowaniach naukowych.

Na naszym oddziale aplikacje pulsującego pola magnetycznego są wykorzystywane bardzo efektywnie. Podoba nam się to, że możemy korzystać zarówno z gotowych programów, jak i tworzyć własne. Urządzenie jest niewielkie, łatwe w obsłudze i bardzo wydajne.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Na Bulovce w Pradze – Oddział Rehabilitacji

Terapię pulsującym polem magnetycznym stosujemy w naszym uzdrowisku już od ponad 10 lat. Z urządzeń Biomag korzystamy zarówno w procesie rehabilitacji, jak i podczas zabiegów uzdrowiskowych. Połączenie magnetoterapii z innymi metodami rehabilitacji przynosi bardzo dobre rezultaty, ponieważ dochodzi do sumowania się działania (działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, odprężające i efekt rozluźnienia napięcia mięśniowego).

Uzdrowisko Bělohrad

Z urządzeń jesteśmy zadowoleni. Pozytywnie oceniamy również obsługę aplikatorów i efekty leczenia. Pacjenci chwalą sobie efekty terapii. Częstotliwość użycia to około 50 aplikacji w tygodniu.

Szpital Miejski im. Masaryka w Jilemnicy

Jeśli ktoś ma problemy z krążeniem w nogach, niech włoży aplikator pod łydki i stopy - krążenie ulegnie niesamowitej poprawie.

Rudolf Blaščok, Stará Bělá

Mam kiepskie ukrwienie kończyn dolnych, bóle w łydkach. Czuję, że magnetoterapia nam pomaga. Dodatkowo magnetyzuję wodę i miękkie owoce. Urządzenie mamy pod ręką, żeby móc go użyć w każdej chwili.

Danuše Sobotková

Dodatkowe informacje: Wyniki terapii mogą być różne i nie zawsze muszą odpowiadać opisanym doświadczeniom.

Lekarza i inni klienci stosują terapię pulsacyjną Biomag również w przypadku:

 • Cukrzycy
 • Bólów kręgosłupa
 • Owrzodzeń żylakowych
 • Wysokiego ciśnienia
 • Zespołu cieśni nadgarstka
 • Choroby zwyrodnieniowej stawów
 • Innych dolegliwości

Zrób rezerwację i wypróbuj urządzenie do terapii pulsacyjnej 3D Biomag – aktualnie w promocyjnej cenie

Zrób rezerwację i wypróbuj urządzenie do terapii pulsacyjnej 3D Biomag – aktualnie w promocyjnej cenie.

Firma Biomag oferuje za pośrednictwem swoich partnerów możliwość wypróbowania urządzeń do terapii pulsacyjnej 3D Biomag w całej Polsce.

Skorzystaj z okazji i wypróbuj jedno darmowe zastosowanie terapii pulsacyjnej 3D marki Biomag bezpośrednio u nas lub u najbliższego partnera. Teraz całkowicie za darmo!

Zákazník

Zostaw proszę swoje dane kontaktowe naszemu specjaliście

Możesz wypróbować jedną aplikację bez żadnych zobowiązań

 • ✓ Uzyskasz wszystkie informacje na temat produktu
 • ✓ Specjalista przeprowadzi wywiad, oceni Twój stan zdrowia
 • ✓ Pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiednie urządzenie
 • Umożliwia wypróbowanie i ewentualnie zorganizuje zamówienie urządzenia

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

reCAPTCHA
Zasady ochrony danych osobowychUzupełniające informacje o przetwarzaniu danych osobowych