Mózgowe porażenie dziecięce

Edytor: | 14. lutego 2020

Zaobserwowałeś opóźnienie w rozwoju u swojego dziecka? Znacznie później zaczyna się turlać, raczkować lub siedzieć? Częściej wykorzystuje jedną stronę ciała niż drugą? To może być mózgowe porażenie dziecięce. Jest to uszkodzenie, w przypadku którego wczesne leczenie decyduje o szansie dziecka na przezwyciężenie zaburzeń rozwojowych.

Dětská mozková obrna - popis diagnózy
Zdjęcie: Mózgowe porażenie dziecięce

Szukasz rozwiązania problemów zdrowotnych?

Zapytaj nasa

Mózgowe porażenie dziecięce – opis i przyczyny powstania

Mózgowe porażenie dziecięce jest wynikiem upośledzenia ośrodkowej regulacji ruchu i rozwoju ruchu, powstającego w wyniku uszkodzenia niedojrzałego mózgu.

Oprócz opóźnionego rozwoju funkcji ruchowych, takich jak raczkowanie czy stanie, do charakterystycznych objawów należy również nieprawidłowość napięcia mięśniowego (zwiększony lub obniżony tonus).

Do uszkodzenia może dojść podczas ciąży, przy porodzie lub w pierwszych miesiącach życia.

Choroba przybiera różne formy, a zaburzenia mogą pojawiać się stopniowo w drugim i trzecim roku życia dziecka.

Rozróżniamy spastyczne i niespastyczne mózgowe porażenie dziecięce.

Częstszą formą jest forma spastyczna, przejawiająca się sztywnymi, trwale skurczonymi mięśniami w obszarach dotkniętych zaburzeniem. Forma ta skutkuje osłabieniem a nawet paraliżem kończyn.

W niektórych przypadkach zauważalne jest również upośledzenie umysłowe, ataki nerwowe, upośledzenia zmysłów, komunikacji, czucia i inne.

Mózgowego porażenia dziecięcego nie należy mylić z chorobą Heinego-Medina. Choroba Heinego-Medina jest chorobą zakaźną, przenoszoną z człowieka na człowieka.

Dziecięce porażenie mózgowe nie jest zakaźne ani dziedziczne. Jego przyczyną jest zazwyczaj niedotlenienie mózgu, infekcja lub zatrucie substancjami chemicznymi i lekami.

Leczenie dziecięcego porażenia mózgowego – pozbądź się problemów

Mózgowe porażenie dziecięce jest chorobą, której nie da się wyleczyć i wymaga ona kompleksowego podejścia.

Odpowiednim leczeniem można osiągnąć poprawę jakości życia i możliwości życiowych dziecka, zbliżając je niemal do normalności.

Ogólna zasada mówi, że im wcześniej rozpocznie się terapię, tym większe są szanse na zatrzymanie niekorzystnych zmian.

Podstawą leczenia jest regularna fizjoterapia. Leczenie opiera się na sporządzonym planie, w który decydującą rolę odgrywa pomoc rodziny i całego otoczenia.

Korzysta się z wielu metod rehabilitacji. Jedną z najskuteczniejszych jest Metoda Vojty.

Znakomite efekty leczenia w mózgowym porażeniu dziecięcym daje również stosowanie terapii pola pulsującego 3D Biomag, którą już w latach osiemdziesiątych opisał dr Chvojka.

Wyjaśnienie wybranych terminów:

 • Normotonia – optymalne, fizjologiczne napięcie mięśniowe.
 • Działanie miorelaksacyjne (efekt rozkurczowy) – efekt zmniejszający napięcie mięśniowe.

Magnetoterapia z opatentowaną technologią pola pulsującego 3D Biomag. Jak to działa?

Podstawową zasadą działania terapii pola pulsującego 3D Biomag jest generowanie impulsów elektromagnetycznych. Impulsy te przenikają przez tkanki, aby dostać się do miejsca wymagającego aplikacji. Charakteryzują się właściwymi parametrami biotropowymi (np. frekwencją, kształtem, intensywnością), które zostały opracowane specjalnie z myślą o konkretnych problemach zdrowotnych.

W celu określenia terapii opartej na stosowaniu impulsów elektromagnetycznych wykorzystuje się ogólny termin magnetoterapia pulsacyjna (po angielsku określana zazwyczaj jako PEMF).

Opatentowana technologia 3D Biomag dodatkowo zapewnia dokładniejszy i stabilny kształt impulsów oraz ich wyższą moc, dzięki czemu impulsy mogą oddziaływać z różnych stron. Mamy więc do czynienia z całkowicie nową i unikatową technologią medyczną na rynku.

Jakie są korzyści z leczenia w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego?

 • Przywraca normotonię (optymalne fizjologiczne napięcie mięśniowe)
 • Ma zastosowanie efekt rozkurczowy (rozluźnienie mięśniowe)
 • Urządzenie jest łatwe w obsłudze i może być stosowane w opiece domowej.
 • Terapia nie wymaga przyjmowania leków.
 • Leczenie jest bezinwazyjne.

Działanie terapii 3D marki Biomag - przedstawia doktor Peter Bednarčík

Efekty terapii pulsacyjnej - badania naukowe

Z klinicznego punktu widzenia najważniejszymi efektami terapii pola pulsującego 3D Biomag, u pacjentów cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce, jest działanie rozszerzające na naczynia krwionośne oraz rozluźnienie napięcia mięśniowego.

Pozytywne efekty aplikacji pulsującego pola magnetycznego (PEMF) potwierdzają badania kliniczne, przeprowadzane przez autorytety w renomowanych instytucjach. Przegląd najnowszych badań znajduje się na niniejszej stronie. Skontaktuj się z nami, aby łatwiej zorientować się w opracowaniach naukowych.

Na naszym oddziale aplikacje pulsującego pola magnetycznego są wykorzystywane bardzo efektywnie. Podoba nam się to, że możemy korzystać zarówno z gotowych programów, jak i tworzyć własne. Urządzenie jest niewielkie, łatwe w obsłudze i bardzo wydajne.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Na Bulovce w Pradze – Oddział Rehabilitacji

Terapię pulsującym polem magnetycznym stosujemy w naszym uzdrowisku już od ponad 10 lat. Z urządzeń Biomag korzystamy zarówno w procesie rehabilitacji, jak i podczas zabiegów uzdrowiskowych. Połączenie magnetoterapii z innymi metodami rehabilitacji przynosi bardzo dobre rezultaty, ponieważ dochodzi do sumowania się działania (działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, odprężające i efekt rozluźnienia napięcia mięśniowego).

Uzdrowisko Bělohrad

Z urządzeń jesteśmy zadowoleni. Pozytywnie oceniamy również obsługę aplikatorów i efekty leczenia. Pacjenci chwalą sobie efekty terapii. Częstotliwość użycia to około 50 aplikacji w tygodniu.

Szpital Miejski im. Masaryka w Jilemnicy

Mój wnuk ma dziecięce porażenie mózgowe, korzysta z urządzenia na nogi, ręce i szyję - obserwujemy lekką poprawę ukrwienia górnych i dolnych kończyn oraz stóp.

Katarína Bocorová, Moravské Lieskové

Jako masażysta polecam magnetoterapię swoim klientom. Świetne efekty obserwuję w przypadku mięśni pleców, które są zesztywniałe po przeziębieniach, przeciągach. Magnetoterapia sprawdza się również u noworodków z dziecięcym porażeniem mózgowym, po wylewach, zamrożonych barkach.

Lenka Vidurková, Vracov

Dodatkowe informacje: Wyniki terapii mogą być różne i nie zawsze muszą odpowiadać opisanym doświadczeniom.

Lekarza i inni klienci stosują terapię pulsacyjną Biomag również w przypadku:

 • Cukrzycy
 • Bólów kręgosłupa
 • Owrzodzeń żylakowych
 • Wysokiego ciśnienia
 • Zespołu cieśni nadgarstka
 • Choroby zwyrodnieniowej stawów
 • Innych dolegliwości

Zrób rezerwację i wypróbuj urządzenie do terapii pulsacyjnej 3D Biomag – aktualnie w promocyjnej cenie

Zrób rezerwację i wypróbuj urządzenie do terapii pulsacyjnej 3D Biomag – aktualnie w promocyjnej cenie.

Firma Biomag oferuje za pośrednictwem swoich partnerów możliwość wypróbowania urządzeń do terapii pulsacyjnej 3D Biomag w całej Polsce.

Skorzystaj z okazji i wypróbuj jedno darmowe zastosowanie terapii pulsacyjnej 3D marki Biomag bezpośrednio u nas lub u najbliższego partnera. Teraz całkowicie za darmo!

Zákazník

Zostaw proszę swoje dane kontaktowe naszemu specjaliście

Możesz wypróbować jedną aplikację bez żadnych zobowiązań

 • ✓ Uzyskasz wszystkie informacje na temat produktu
 • ✓ Specjalista przeprowadzi wywiad, oceni Twój stan zdrowia
 • ✓ Pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiednie urządzenie
 • Umożliwia wypróbowanie i ewentualnie zorganizuje zamówienie urządzenia

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

reCAPTCHA
Zasady ochrony danych osobowychUzupełniające informacje o przetwarzaniu danych osobowych