Łagodzenie bólu w przypadku protezy stawu kolanowego

Edytor: | 2. stycznia 2019

Łagodzenie bólu w przypadku protezy stawu kolanowego przy pomocy magnetoterapii pulsacyjnej o częstotliwości 75 Hz i mocy 1,5 mT u 33 pacjentów stało się przedmiotem badania klinicznego przeprowadzone przez włoski zespół P. Adravantego (2014).

Już od wielu lat coraz więcej pacjentów jest zadowolonych z operacji kolana i całkowitych protez stawów kolanowych. Zabiegi tego typu wiążą się jednak u ponad jednej trzeciej pacjentów z długoterminowym, nawet rocznym bólem pooperacyjnym. Celem niniejszego badania było zbadać możliwość ograniczenia bólu, stanów zapalnych i mniejszej ruchomości stawu kolanowego.

Pacjenci, którzy przeszli wszczepienie całkowitej protezy stawu kolanowego, zostali przydzieleni do grupy eksperymentalnej lub kontrolnej. Leczenie trwało 60 dni. Aplikacje odbywały się codziennie po 4 godziny. Wyniki obu grup porównano po 1, 2 i 6 miesiącach.

Już podczas pierwszej oceny, czyli miesiąc po operacji, pojawiły się pierwsze efekty analgetycznych i gojących właściwości magnetoterapii pulsacyjnej. W grupie aktywnej ból i obrzęk kolana były o wiele mniejsze a funkcjonalność stawu większa. Również po 6 miesiącach poziom bólu w tej grupie pacjentów był o wiele niższy niż u osób z grupy kontrolnej, niepoddanych aplikacjom.

Nawet po upływie 3 lat od zakończenia aplikacji na problemy z chodzeniem i ból skarżyło się mniej pacjentów z grupy aktywnej niż kontrolnej.

Zatem dostatecznie wczesna aplikacja magnetoterapii pulsacyjnej w okresie pooperacyjnego gojenia się i łagodzenia stanów zapalnych stawu kolanowego może uchronić od długookresowego bólu. Z tego względu poleca się ją w okresie rehabilitacji u pacjentów po wszczepieniu całkowitej protezy stawu kolanowego.

Źródło: Adravanti, P. et al. (2014) Effect of pulsed electromagnetic field therapy in patients undergoing total knee arthroplasty: a randomised controlled trial. International Orthopaedics. [Online] 38 (2), 397–403.

Wpływ magnetoterapii na pacjentów z całkowitą protezą stawu kolanowego: randomizowane, kontrolowane techniką placebo badanie kliniczne / Effect of pulsed electromagnetic field therapy in patients undergoing total knee arthroplasty: a randomised controlled trial

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24352823

Skontaktuj się z nami przy pomocy poniższego formularza i sam przekonaj się, jakie efekty przynosi stosowanie opatentowanych urządzeń do magnetoterapii pulsacyjnej 3D marki Biomag.

Nasi konsultanci odpowiedzą tak szybko, jak to będzie możliwe i zaproponują rozwiązanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb.

Powiązana diagnoza: Ból stawów

Dowiedz się więcej o magnetoterapii: Zasada działania magnetoterapii pulsacyjnej (PEMF)