Leczenie fibromialgii za pomocą magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości

Edytor: | 2. stycznia 2019

Randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane techniką placebo

Sutbeyaz, Serap Tomruk MD, Sezer, Nebahat MD, Koseoglu, Fusun MD, Kibar, Sibel MD

Celem badania była ocena efektywności magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości (PEMF) u kobiet cierpiących na fibromialgię (FM). 56 kobiet w wieku od 18 do 60 lat zostało losowo przydzielonych do grupy z leczeniem PEMF (n=28) i z leczeniem techniką placebo (n=28). Aplikacje przebiegały dwa razy dziennie przez okres 3 tygodni. Efekty terapii zbadano przy pomocy kwestionariusza FIQ, wizualnej skali analogowej (VAS) oraz ogólnej reakcji pacjenta na leczenia, BDI i SF-3; kolejna ocena przebiegła po zakończeniu leczenia – po 4 i po 12 tygodniach. Grupa z terapią PEMF wykazała po zakończeniu leczenia znaczną poprawę w FIQ, VAS bólu, wynikach BDI i w skali SF-36 we wszystkich obszarach. Poprawa FIQ, VAS bólu i skali bólu SF-36 utrzymała się nawet po 12 tygodniach. W grupie z placebo także doszło do poprawy wszystkich wzkaźników za wyjątkiem FIQ. Po 12 tygodniach od zakońćzenia leczenia techniką placebo poprawa utrzymała się jedynie w wyniku BDI i SF-36.

Podsumowanie: terapia PEMF o niskiej częstotliwości poprawia jakoś życia, obniża ból i zmęczenie u pacjentem z fibromialgią.

Leczenie fibromialgii za pomocą magnetoterapii. Zadaj pytanie!

Zainteresowały Cię pozytywne efekty magnetoterapii przy fibromialgii? Chcesz wiedzieć więcej o stosowaniu magnetoterapii w tego rodzaju dolegliwościach? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące stosowania magnetoterapii przy fibromialgii.

Dowiedz się więcej o magnetoterapii: Zasada działania magnetoterapii pulsacyjnej (PEMF)