Leczenie hypertonii pulsującym polem magnetycznym u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

Edytor: | 2. stycznia 2019

Podwójnie ślepe, kontrolowane techniką placebo

Nielsen J. F., Sinkjaer T., Jakobsen J., Klinika Neurologii, Szpital Kliniczny w Aarhus, Dania

Hipertonię definiujemy jako stan podwyższonego napięcia mięśniowego, jako opór podczas pasywnego rozciągania mięśnia, który rośnie wraz z przyspieszeniem rociągania. Najczęstszą przyczyną hipertonii jest pourazowe uszkodzenie rdzenia kręgowego lub choroba degeneracyjna jak np. stwardnienie rozsiane. Wpływ regularnych stymulacji magnetycznych na podwyższone napięcie mięśniowe został zbadany u 38 pacjentów ze stwardnieniem rozsianym w podwójnie ślepym, kontrolowanym techniką placebo badaniu. Pierwsza grupa (n = 21) została poddana leczeniu z regularną stymulacją magnetyczną, druga grupa (n = 17) była leczona techniką placebo. Obie grupy stosowały aplikacje 2 razy dziennie przez okres 7 dni z rzędu. Subiektywna ocena własnej aktywności wzrosła w aktywnej grupie o 22 % (p = 0,007) a w grupie z placebo o 29 % (p = 0,004). W grupie aktywnej napięcie mięśniowe uległo poprawie, wynik to – 3,3 (+/- 4,7) AU, grupa z placebo + 0,7 (+/- 2,5) AU (p = 0,003). Stretch reflex limit wynosił w grupie z aktywnym leczeniem + 4,3° (+/- 7,5°), tj. był wyższy, w grupie z placebo wynik wynosił – 3,8° (+/- 9,7°) ,(p = 0,001).

Podsumowanie: powyższe informacje potwierdzają, że regularne aplikacje magnetyczne stymulują efekt antyhipertoniczny w wypadku stwardnienia rozsianego.

Leczenie hipertonii u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Zadaj pytanie!

Zainteresowały Cię pozytywne efekty magnetoterapii przy hipertonii u pacjentów chorych na stwardenienie rozsiane? Chcesz wiedzieć więcej o stosowaniu magnetoterapii w tego rodzaju dolegliwościach? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące stosowania pulsującego pola w przypadku hipertonii.

Powiązana diagnoza: Stwardnienie rozsiane – SM

Dowiedz się więcej o magnetoterapii: Zasada działania magnetoterapii pulsacyjnej (PEMF)