Leczenie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (choroba Bechterewa) a oddziaływanie magnetoterapii

Edytor: | 2. stycznia 2019

prof. MUDr. Karel Trnavský, DrSc., Artrocentrum, Praha

Zesztywniające zapalnie stawów kręgosłupa jest najczęstszym i najbardziej znanym schorzeniem kręgów kręgosłupa. W leczeniu oprócz farmakoterapii dominują przede wszystkim ćwiczenia, fizjoterapia i balneoterapia. Badanie kliniczne postawiło sobie za cel porównanie efektów programu rehabilitacyjnego opartego na regularnych ćwiczeniach (pierwsza grupa) z leczeniem obejmującym magnetoterapię (grupa druga). W trzymiesięcznym badaniu wzięło udział 40 pacjentów, po 20 w każdej grupie. Leczenie standardowe (pierwsza grupa) obejmowało ćwiczenia grupowe typowe dla rehabilitacji w przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, które odbywało się 2 razy w tygodniu. W ciągu 3 miesięcy odbyły się więc 24 spotkania. Leczenie intensywne (druga grupa) polegało na aplikacji z pomocą urządzeń miękkich pola magnetycznego raz w tygodniu, tzn. że pacjenci otrzymali w ciągu 3 miesięcy 12 aplikacji magnetoterapii. Wyniki oceniono zgodnie ze standardową procedurą i metodologią za pomocą kwestionariusza BASDAI i BASF. Udowodniono, że leczenie intensywne prowadzone przy pomocy urządzeń miękkich i aplikacji pulsującego pola magnetycznego, było efektywniejsze niż leczenie standardowe. Przeciwbólowe działanie magnetoterapii okazał się też być bardzo korzystne dla całej procedury leczniczej.

Podsumowanie: w leczeniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (chorobie Bechterewa) można polecić łączenie magnetoterapii z poszczególnymi metodami intensywnego leczenia.

Leczenie choroby Bechterewa a efekty magnetoterapii. Zadaj pytanie!

Zainteresowały Cię pozytywne efekty magnetoterapii przy chorobie Bechterewa? Chcesz wiedzieć więcej o stosowaniu magnetoterapii w tego rodzaju dolegliwościach? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące stosowania pulsującego pola na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

 

Powiązana diagnoza: Choroba Bechterewa

Dowiedz się więcej o magnetoterapii: Zasada działania magnetoterapii pulsacyjnej (PEMF)