O migrenie mówimy w przypadku występowania okresowych, powtarzających się bólów połowy lub całej głowy.

Bóle mają charakter napadowy, często towarzyszą im nudności i wymioty. Migrena posiada wiele postaci, a także dużo możliwości terapeutycznych.

Migrena może mieć wiele różnych przyczyn. Najczęściej są to anomalie naczyniowe w mózgu (zwiększona pobudliwość, tętniak itp.), ponadto zmiany na tle zaburzeń w obrębie kręgosłupa szyjnego.

Teoria naczyniowa podaje jako przyczynę skurcz naczyń w związku z niedotlenieniem części mózgu i następnie ich rozszerzenie, które wywołuje ból. Teoria neuronaczyniowa mówi o rozchodzącej się fali spadku aktywności kory mózgu, a zgodnie ze współczesnymi teoriami, ból wywołuje nadwrażliwość i patologiczna aktywność jądra nerwu trójdzielnego oraz jego zakończeń obwodowych w obszarze opon mózgowych.

Objawy migreny zaczynają się od fazy prodromalnej, aury, przez właściwy napad aż do stanu migrenowego. Terapeutycznie podaje się leki przeciwmigrenowe (agoniści 5HT-1B/D), leki przeciwbólowe, niesterydowe leki przeciwzapalne, profilaktycznie beta-blokery itp.

Istnieje jednak wiele migren źle odpowiadających na leczenie, które nie wykazują jednoznacznie żadnej z wyżej wymienionych przyczyn, ale jednocześnie doskonale reagują na pełną detoksykację organizmu i leczenie ukierunkowane na wspomaganie funkcji wątroby. Ma to prawdopodobnie związek z procesem prowadzącym do zmniejszenia ilości w obiegu takich substancji, które mogą być mechanizmem wywołującym reakcje naczyniowe w naczyniach mózgowych.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wynikami badań klinicznych wskazujących na efektywne działanie magnetoterapii w leczeniu tej diagnozy.

Badania kliniczne wg wskazań:

Powiązana diagnoza: Migrena