Osteoporoza to postępująca choroba układowa kośćca, charakteryzująca się ubytkiem masy kostnej i zaburzeniami mikroarchitektury tkanki kostnej, a następnie zwiększoną kruchością kości oraz tendencją do złamań.
Według WHO za zmniejszoną gęstość kości uważa się wynik poniżej -2,5 SD w porównaniu z osobami młodymi.
Masa kostna zwiększa się do wieku ok. 25-30 lat, a potem następuje różny pod względem długości okres stabilizacji, po którym dochodzi do jej zmniejszania się. U kobiet spadek w większości rozpoczyna się po menopauzie i u ok. 20% prowadzi do rozwoju osteoporozy.
Zapobiegawczo działają hormony płciowe i hormon wzrostu, odpowiednia podaż wapnia, witaminy D i aktywność fizyczna.
Do przyspieszenia ubytku tkanki kostnej w osteoporozie przyczynia się spadek stężenia hormonów, niedobór minerałów i witamin, brak ruchu i niewielka aktywność fizyczna, zaburzenia wchłaniania, zwiększona podaż fosforanów, alkohol i inne choroby wewnętrzne wątroby, nerek itp.
Leczenie osteoporozy jest kompleksowe (hormonalne, Fosamax [Acidum alendronicum], substytucja minerałów i witamin itp.).
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wynikami badań klinicznych wskazujących na efektywne działanie magnetoterapii w leczeniu tej diagnozy.
Powiązana diagnoza: Osteoporoza