Sygnałem zbliżania się rwy kulszowej są sporadyczne bóle w okolicy lędźwiowej. Mogą sygnalizować uszkodzenie dysków międzykręgowych i wysunięcię jądra do kanału kręgowego z następnym uciskiem na korzenie nerwowe, najczęściej na styku kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego (L – S1).

W przypadku zespołu kręgosłupowo-korzeniowego (postrzał, rwa kulszowa) dochodzi do ucisku nerwów korzeniowych w okolicy lędźwiowej i krzyżowej z silnym bólem promieniującym do kończyn dolnych z ograniczoną ruchomością.

Rwa kulszowa pojawia się często po przeziębieniu, zapaleniu nerwu kulszowego, po przeciążeniu w niefizjologicznym ustawieniu. Przyczyną rwy kulszowej jest najczęściej gwałtowny ruch, podnoszenie ciężaru w niefizjologicznym ustawieniu itp.

Dochodzi wtedy do bolesnych przykurczy mięśni głębokich wokół kręgosłupa. Ból promieniuje do różnych części kończyn dolnych, adekwatnie do tego, w której części kręgosłupa doszło do unisku.

W przepuklinie pomiędzy kręgami L3 – L4 ból promieniuje do przedniej strony nogi, między kręgami L4 – L5 do obszaru z boku nogi a przy przepuklinie pomiędzy L5 – S1 ból wychodzi przez tylną część nogi do pięty.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wynikami badań klinicznych wskazujących na efektywne działanie magnetoterapii w leczeniu tej choroby.

Badania kliniczne wg wskazań:

Powiązana diagnoza: Atak rwy kulszowej