Zapalenie stawów to stany zapalne różnego pochodzenia, z wyraźnym czynnikiem immunologicznym (reumatoidalne zapalenie) lub towarzyszące innym schorzeniom jak dna moczanowa, łuszczyca itp.

Do najczęstszych chorób reumatycznych zajmujących stawy należy reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Bechterewa i łuszczycowe zapalenie stawów. Dokładna przyczyna choroby nie jest znana, ale głównym szkodliwym mechanizmem jest przewlekłe, niezakaźne zapalenie wewnątrzstawowe, proces autoimmunologiczny, w którym układ odpornościowy atakuje i niszczy własne tkanki. Jego objawem jest obrzęk, uczucie gorąca, wrażliwość w dotyku, bolesność i zmniejszona funkcjonalność. Po pewnym czasie zapalenie przechodzi w destrukcję i zniekształcenie stawu.

Reumatoidalne zapalenie stawów to ogólnoukładowa przewlekła zapalna choroba tkanki łącznej, która charakteryzuje się zapaleniem struktur stawowych, powstaniem tkanki ziarninowej, niszczeniem chrząstki, poluźnieniem więzadeł lub bliznowaceniem. W cięższych przypadkach mogą powstać zmiany patologiczne również na innych narządach. Choroba dotyka częściej kobiety w średnim wieku.

Choroba manifestuje się bolesnością, uczuciem sztywności porannej, obrzękiem drobnych stawów rąk lub innych stawów. Najczęściej zapalenie dotyczy małych stawów ręki, nadgarstka i kostki, ale również biodra i kolana.

Z punktu widzenia terapii ważna jest zmiana środowiska życia i trybu życia, rehabilitacja, leczenie sanatoryjne oraz leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Leczenie spowalnia procesy chorobowe.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wynikami badań klinicznych wskazujących na efektywne działanie magnetoterapii w leczeniu tej choroby.

Badania kliniczne wg wskazań:

Powiązana diagnoza: Zapalenie stawów