Nefropatia cukrzycowa

Edytor: | 2. stycznia 2019

Oddziaływanie pola magnetycznego o częstotliwości 15 Hz i prostokątnym kształcie impulsów na nefropatię cukrzycową zostało zbadane na modelu zwierzęcym przez zespół z wojskowej akademii medycznej w Chinach (2016). 

Cukrzycowa niewydolność nerek (nefropatia) jest częstym powikłaniem cukrzycy oraz przedstawia główną przyczynę chronicznej niewydolności nerek. Na podstawie wcześniejszych badań, które wskazywały na możliwość ograniczenia objawów, zbadano wpływ pulsacyjnej terapii magnetycznej na jednostki dotknięte cukrzyca typu 1. Oparto się na wynikach badania immunologicznego oraz morfologii nerek otrzymanej przy pomocy mikroskopu optycznego i elektronowego.

Zbadano zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości w powyższych parametrach. Zaobserwowano obniżenie oddziaływania czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF-A), który między innymi wspiera tworzenie się nowych komórek. Sugeruje to, że mogłoby dojść do nasilenia objawów nefropatii, należy jednak nadmienić, że u cukrzyków typu 1 i 2 (zwierząt i ludzi) stwierdzono nadmierną aktywność tych czynników (VEGF).

Ważniejsze okazały się jednak wyniki badania mikroskopowego. Stwierdzono bowiem zmniejszenie uszkodzeń w obrębie zrębu kłębuszków i kanalików nerkowych oraz błony kłębuszków.

Wyniki eksperymentu wskazują, więc że magnetoterapia pulsacyjna może złagodzić zmiany chorobowe występujące w strukturze nerek i mogłaby spełniać ważną funkcję w leczeniu pacjentów cierpiących na cukrzycę poprzez spowolnienie kolapsu nerek w przypadku nefropatii.

Źródło: Li, F., Lei, T., Xie, K., Wu, X., Tang, C., Jiang, M., Shen, G. (2016) Effects of extremely low frequency pulsed magnetic fields on diabetic nephropathy in streptozotocin-treated rats. BioMedical Engineering OnLine, 15(1).

Wpływ skrajnie niskich częstotliwości pulsacyjnego pola magnetycznego na nefropatię cukrzycową u szczurów / Effects of extremely low frequency pulsed magnetic fields on diabetic nephropathy in streptozotocin‑treated rats

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4717615/

Skontaktuj się z nami przy pomocy poniższego formularza i sam przekonaj się, jakie efekty przynosi stosowanie opatentowanych urządzeń do magnetoterapii pulsacyjnej 3D marki Biomag.

Nasi konsultanci odpowiedzą tak szybko, jak to będzie możliwe i zaproponują rozwiązanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb.

Powiązana diagnoza: Cukrzyca

Dowiedz się więcej o magnetoterapii: Zasada działania magnetoterapii pulsacyjnej (PEMF)