Jakie pole magnetyczne jest zbyt silne i szkodliwe?

Edytor: | 25. czerwca 2019

Bardzo sile pole magnetyczne może być nie tylko ryzykowne, ale wręcz szkodliwe. Zazwyczaj nie spotkamy się z tak silnym oddziaływaniem, ale pewnych miejsc i sytuacji należy unikać.

Jeśli zaczniemy oddziaływać na naturalne mechanizmy silnym polem magnetycznym, organizm najprawdopodobniej zareaguje w sposób bardzo wyraźny.

Początkowo przeważało przekonania, że silne pole magnetyczne ludzkiemu organizmowi nie szkodzi. W późniejszym okresie okazało się, że u ludzi pracujących dłuższy okres w sztucznym polu magnetycznym (np. przy maszynach hutniczych i piecach elektromagnetycznych) pojawiają się zmiany patologiczne, jak np. łuszczenie się skóry, stałe zaczerwienienia, zmiany rytmu serca, brak apetytu, bóle głowy, podwyższona potliwość, złe samopoczucie.

W wyniku industrializacji i elektyfikacji dużych obszarów naszego globu dochodzi w ostatnim okresie do wzrostu powierzchniowego pola magnetycznego. Mówimy o tzw. smogu elektromagnetycznym. Przyczyną jest przede wszystkim aktywność elektrowni i sieci rozwodowej (kable wysokiego napięcia), w których pobliżu pole magnetyczne jest najsilniejsze. Takie pole oddziałuje oczywiście nie tylko na żywe organizmy ale również na świat roślin.

W zagranicznych laboratoriach przeprowadzane są eksperymenty z wykorzystaniem bardzo silnych magnesów – do 50 Tesli (tak sile pole nie występuje w przyrodzie). Dowiadujemy się z nich, że wpływ tak silnego pola magnetycznego na żywe tkanki prowadzi prawie zawsze do zmian negatywnych.

Badania wskazały również na wysoką czułość żywych tkanek już na niewielkie zmiany pola. Zakłada się, że górna granica wartości pola magnetycznego, które ma jeszcze pozytywny wpływ na żywe organizmy to 1000 Gaussów (0,1T), które  w terapii wykorzystujemy bardzo rzadko, przede wszystkim eksperymentalnie.

Wartości powyżej 0,1T spowalniają a nawet zatrzymują procesy metaboliczne (przemiany komórkowej) i prowadzą do uszkodzeń w tkankach.

Silne pole magnetyczne. Zadaj pytanie!

Zainteresowały Cię informacje o silnym polu magnetycznym? Chcesz dowiedzieć się więcej, jak magnetoterapia Biomag może pomóc Tobie? Zwróć się do nas. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania.