Z historii magnetoterapii

Edytor: | 25. czerwca 2019

Magnetoterapia pulsacyjna posiada stosunkowo długą historię. Wzięła swój początek w szerokim wachlarzu eksperymentalnych i praktycznych metod, które stosowano z różnym powodzeniem.

Leczenie przy pomocy magnesu było znane od stuleci. Słowo magnez pochodzi od nazwy greckiego miasta Magnesia, gdzie wydobywano rudę magnetyczną – tlenek żelaza w stanie surowym. Istnieją również niepotwierdzone podania mówiące do tym, że Chińczycy znali i używali magnesu już 4500 lat przed Chrystusem.

Proszek magnetyczny był w przeszłości wykorzystywany do celów leczniczych, np. podowano go w formie tabletek, okładów, dodawano do napojów “wiecznej młodości”. Okłady z proszku odnosiły największy skutek w przypadku gojenia się ran, bólów stawów i kręgosłupa oraz obrzęków stawów po stłuczeniach.

Historia mówi nam również o cesarzach rzymskich (np. Kluadiuszu), którzy leczyli dnę kąpielami z “elektrycznymi rybami”. Dzisiaj już wiemy, że elektryczną rybą była płaszczka, która przy dotyku produkowała ładunek elektryczny, wytwarzając pole elektromagnetyczne.

Faraday

W szwajcarskich i niemieckich hutach w latach 1649 -1655 produkowano pierwsze sztuczne magnesy ze stali węglowej. Pierwsze magnesy i elektromagnesy lecznicze stworzyli w latach 1826-1928 Anglik W. Sturgeon i Amerykanin J. Henry. To do nich nawiązali później Faraday, Maxwell a Herz.

Naukowe podstawy magnetoterapii powstały dopiero na przełomie XIX i XX wieku w związku z rozwojem fizyki, chemii i elektrofizjologii. Narodzinom teorii pola elektromagnetycznego towarzyszył angielski fizyk J.C. Maxwell, który w roku 1864 odkrył podstawowe właściwości pola i rozpowszechnił informacje o zjawiskach elektrycznych i magnetycznych pod nazwą tzw. równań Maxwella.

W Czechach prekursorami renesansu magnetoterapii był Grüner a w latach 70. i 80. Jeřábek, który opracował efekty oddziaływania terapii na cały szereg schorzeń. Oddziaływanie magnetoterapii na źle gojące się złamania badał również lekarz Jiří Chvojka.

Specjaliści magnetoterapii

Możliwość konsultacji z profesjonalnym specjalistom magnetoterapii istnieje w Japonii i Stanach Zjednoczonych. Pacjenci otrzymują propozycję kompleksowego leczenia, odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych. Paradoksem jest, że magnetoterapia, która osiąga najlepsze statystyczne efekty wśród wszystkich znanych terapii, generuje najniższe koszty i wiąże się z najmniejszym ryzykiem, znajduje się wciąż nie tylko poza głównym nurtem, ale jest wręcz metodą „ostatniego wyboru”, po którą sięga się dopiero wtedy, kiedy pozostałe, „tradycyjne” metody zawiodą.

Specjaliści kliniczni przyznają obecnie częściej niż dotychczas duże znaczenie profilaktyce ogółem i profilaktyce konkretnych schorzeń. Specjalistyczne porady lekarskie na temat aparatów do magnetoterapii mogą być dla wielu pacjentów z problemami układu nerwowego, układu ruchu, skóry oraz innych organów nieocenioną pomocą.

W ostatnich latach światowe zainteresowanie magnetoterapią gwałtownie wzrosło, prowadząc do dużej popularyzacji metody. Zaczął powstawać sprzęt i ośrodki terapeutyczne. Źródła amerykańskie z 1996 r. mówią o ponad milionie dolarów wydanym na zakup sprzętu do magnetoterapii. Trzy lata później wydatki osiągnęły 3 miliardy. Nad badaniami terapii magnetycznych pracuje obecnie na świecie ponad 200 000 pracowników naukowych.

Opis właściwości fizycznych pola magnetycznego jest nierozerwalnie związany z opisem ogólniejszego zjawiska przyrodniczego tzw. pola elektromagnetycznego. Najprostszym magnesem jest w zasadzie długi przewód – drut, przez który przepływa prąd elektryczny.

Wielkość pola magnetycznego jest uwarunkowana intensywnością tego pola (H) – jest wprost proporcjonalna do płynącego prądu i odwrotnie proporcjonalna do odległości od przewodu (którego jednostką jest A/m) lub zagęszczeniem linii pola magnetycznego i indukcją magnetyczną (B) – która jest określona siłą, z którą pole oddziałuje na przewód. Jednostką pola magnetycznego jest Gauss (G) a w ostatnim okresie Tesla (T) (gdzie 1 T = 10 000 G). W praktyce używamy jednostki mT (l mT = 10 G).

Z historii magnetoterapii. Zadaj pytanie!

Zainteresowały Cię informacje o magnetoterapii? Chcesz dowiedzieć się więcej, jak magnetoterapia Biomag może pomóc Tobie? Zwróć się do nas. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania.