Objawy choroby Bechterewa w okolicy biodra

Edytor: | 2. stycznia 2019

Wpływ magnetoterapii pulsacyjnej i ćwiczeń rozciągających na objawy choroby Bechterewa w okolicy biodra został zbadany w podwójnie ślepym, randomizowanym i kontrolowanym badaniu klinicznym przeprowadzonym przez Tutana i jego zespół (Turan et al., 2014).

W eksperymencie wzięło udział 66 pacjentów cierpiących na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), którzy wykonywali ćwiczenia wzmacniające mięśnie w okolicy bioder. Magnetoterapię pulsacyjną o częstotliwości 2 Hz aplikowano faktycznie tylko 35 osobom i nawet sami fizjoterapeuci nie wiedzieli komu konkretnie.

Ocenę bólu po wysiłku, w spoczynku, przy porannym zesztywnieniu, podczas zmęczenia, ruchomości biodra i wielu innych wzkazników przeprowadzono przed rozpoczęciem terapii a następnie po jednym, trzech i sześciu miesiącach po zakończeniu.

W grupie, którą poddano magnetoterapii, zaobserwowano już w pierwszym okresie wyraźne złagodzenie bólu przy wysiłku biodra i ogólnie lepszą ruchomość tego stawu. Skrócił się również czas porannego zesztywnienia mięśni.

Wyniki badania sugerują więc, że magnetoterapia pulsacyjna może przyczynić się do obniżenia poziomu bólu biodra podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych u pacjentów cierpiących na chorobę Bechterewa.

Źródło: Turan, Y. et al. (2014) Is magnetotherapy applied to bilateral hips effective in Ankylosing spondylitis patients? A randomized, double-blind, controlled study. Rheumatology International. [Online] 34 (3), 357–365.

Czy aplikacje magnetoterapii na biodro u pacjentów ze zesztywniającym zapaleniem stawów jest skuteczna? – randomizowane, podwójnie ślepe i kontrolowane badanie kliniczne / Is magnetotherapy applied to bilateral hips effective in Ankylosing spondylitis patients? A randomized, double-blind, controlled study

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24399455

Skontaktuj się z nami przy pomocy poniższego formularza i sam przekonaj się, jakie efekty przynosi stosowanie opatentowanych urządzeń do magnetoterapii pulsacyjnej 3D marki Biomag.

Nasi konsultanci odpowiedzą tak szybko, jak to będzie możliwe i zaproponują rozwiązanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb.

Powiązana diagnoza: Choroba Bechterewa

Dowiedz się więcej o magnetoterapii: Zasada działania magnetoterapii pulsacyjnej (PEMF)