Ocena dwóch metod fizjoterapeutycznych w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka

Edytor: | 2. stycznia 2019

Ocenę dwóch metod fizjoterapeutycznych w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka przeprowadził na 40 pacjentach zespół lekarzy (Dakowicz et al., 2010) na polskim uniwersytecie medycznym w Białystoku. W eksperymencie oceniano skuteczność magnetoterapii pulsacyjnej  o frekwencji 10-40 Hz i mocy 1 – 5 mT w połączeniu ze stymulacją laserową.

Pacjentów podzielono na dwie grupy i poddano w ciągu 10 dni roboczych z 5-dniową przerwą magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości. Tylko w jednej grupie zastosowano również biostymulację laserową. Ocenę skuteczności leczenia przeprowadzono po pierwszych 5 dniach, po zakończeniu terapii oraz po 6 miesiącach.

Już po pierwszych pięciu dniach pojawiło się w obu grupach średnio 40% złagodzenie bólu. Podczas dwutygodniowej przerwy intensywność pozostała na tym samym poziomie, ale po całkowitym zakończeniu leczenia jeszcze spadła. Ogółem w obu grupach pojawiło się 70% złagodzenie bólu i poprawa snu, co wskazuje na fakt, że terapia powinna być stosowana regularnie.

Efekty leczenia były obecne również po 6 miesiącach, kiedy to odnotowano mniejszą intensywność bólu, choć jednak tylko o 30%. Porównanie wyników obu grup pokazało także, że biostymulacja laserowa w niewielkim stopniu poprawia wyniki ogólne terapii i nie wywiera długoterminowego wpływu na zdrowie.

Wnioski z badania jednoznacznie potwierdzają właściwości przeciwbólowe pulsującego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości. Magnetoterapia stanowi więc właściwą metodę terapii dla pacjentów z zespołem cieśni nadgarstka, w połączeniu z biostymulacją laserową lub bez niej.

Źródło: Dakowicz, A. et al. (2010) Assessment of the effectiveness of two different physiotherapy procedures in the conservative treatment of carpal tunnel syndrome. Reumatologia. 48 (4), 225–229.

Ocena skuteczności dwóch metod fizjoterapii w zachowawczym leczeniu zespołu cieśni nadgarstka / Assessment of the effectiveness of two different physiotherapy procedures in the conservative treatment of carpal tunnel syndrome 
http://www.termedia.pl/Original-paper-Assessment-of-the-effectiveness-of-two-different-physiotherapy-procedures-in-the-conservative-treatment-of-carpal-tunnel-syndrome,18,15294,0,1.html 

Skontaktuj się z nami przy pomocy poniższego formularza i sam przekonaj się, jakie efekty przynosi stosowanie opatentowanych urządzeń do magnetoterapii pulsacyjnej 3D marki Biomag.

Nasi konsultanci odpowiedzą tak szybko, jak to będzie możliwe i zaproponują rozwiązanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb.

Powiązana diagnoza: Zespół cieśni nadgarstka

Dowiedz się więcej o magnetoterapii: Zasada działania magnetoterapii pulsacyjnej (PEMF)