Przewlekłe zapalnie prostaty a efekty oddziaływania PMNC

Edytor: | 2. stycznia 2019

Navrátil P., Novák I., Šístek R., Klinika urologiczna w Hradcu Královym

Przewlekłe zapalenie prostaty jest jednym z najczęstszych problemów urlologicznych. Cierpi na nie około 10–15 % młodych mężczyzn i mężczyzn w średnim wieku. W badaniu wzięło udział 21 pacjentów z chronicznym zapaleniem prostaty w wieku pomiędzy 42 a 86 rokiem życia. Plan leczenia wynikał z doświadczeń zebranych przy okazji innych chorób zapalnych (stopniowe zmniejszanie częstotliwości użycia). Każda ekspozycja na pole magnetyczne trwała 30 minut, z częstotliwością 24 Hz. Ocena opierała się o następujące kryteria: subiektywne efekty wg kwestionariusza Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (AUA), wyniki laboratoryjne: morfologia krwi, stężenie minerałów (Na+, K+ Cl-), kreatyna, uryna, PSA, fosfatazy, mikrobilogiczny obraz spermy, zdolność wydzielnicza prostaty. Następnie porównano uroflowmetrię i usg prostaty. Wszystkie badania przeprowadzono przed rozpoczęciem terapii, po 10 ekspozycjach oraz po 3 i 4 miesiącach od zakończenia magnetoterapii. Ocenę statystyczną przeprowadzono wg następujących programów: StatSoft, Tulsa, OK, Friedman ANOVA. Z 6 pacjentów, którzy po badaniu uroflowmetrem osiągali wartości nieprawidłowe, poprawa pojawiła się u 5 z nich. Z 13 pacjentów z pozytywnym wynikiem bakteriologicznym, których leczono antybiotykami, w 8 przypadkach bakterie zniknęły (literatura zna efekt wzmocnienia działania antybiotyków przez pole magnetyczne.). Z magnetoterapii korzystamy w przypadku prostaty ze względu na jej efekt przeciwbólowy i pozytywny wpływ na przebieg chronicznego stanu zapalnego, który jest znany z innych, głównie, reumatycznych stanów zapalnych.

Podsumowanie: magnetoterapia okazuje się być bardzo pomocna pacjentom cierpiących na przewlekłe zapalenie prostaty. Bardzo pozytywne efekty osiągamy również przy leczeniu zaburzeń funkcji seksualnych.

Przewlekłe zapalenie prostaty w magnetoterapii. Zadaj pytanie!

Zainteresowały Cię pozytywne efekty magnetoterapii przy chronicznym zapaleniu prostaty? Chcesz wiedzieć więcej o stosowaniu magnetoterapii w tego rodzaju dolegliwościach? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące stosowania pulsującego pola na problemy z prostatą.

Powiązana diagnoza: Zapalenie gruczołu krokowego, przerost prostaty (łagodny rozrost stercza BPH)

Dowiedz się więcej o magnetoterapii: Zasada działania magnetoterapii pulsacyjnej (PEMF)