Chrząstka, uszkodzenie łąkotki, regeneracja

Edytor: | 27. listopada 2020

Boli cię kolano? Jest spuchnięte i ciężko nim poruszać? Może chodzić o uszkodzenie chrząstki stawowej. Uraz, nagły ruch, szybki obrót mogą spowodować uszkodzenie łąkotki.  Tutaj również należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby na czas rozpocząć leczenie, które zapobiegnie utrwaleniu uszkodzenia.

Poškození menisku - popis diagnózy
Zdjęcie: Chrząstka, uszkodzenie łąkotki, regeneracja

Masz uszkodzoną chrząstkę i szukasz pomocy?

Chcesz pozbyć się dolegliwości?

Chrząstka, uszkodzenie łąkotki – opis i przyczyny

Chrząstka to tkanka, która pokrywa końce stawowe kości. Posiada elastyczną strukturę i umożliwia znaczne zmniejszenie tarcia powierzchni stykających się.

Łąkotka znajduje się wewnątrz stawu kolanowego. Tworzy ją włóknista chrząstka. Jest mocna i elastyczna, a jej funkcją jest amortyzacja wstrząsów, przenoszenie i rozkładanie ciężaru ciała oraz zapobieganie zużyciu chrząstki stawowej.

Jej uszkodzenie  jest zwykle pierwszym krokiem do dalszego uszkodzenia całego stawu. Ciągle się przemieszcza, co umożliwia naprawę uszkodzeń. Zwiększone obciążenie i nadmierne uszkodzenia mogą przekroczyć zdolność regeneracji. Dochodzi również do zmniejszenie jej wysokości. Wtedy kość, umieszczona pod łąkotką, reaguje bólem. Podrażnienie błony śluzowej stawu prowadzi do zwiększenia ilości płynu w stawie, zmniejszenia ruchomości i blokad.

Typową chorobą chrząstki, powodującą jej utratę, jest bolesna artroza stawów.

Uraz łąkotki to jedno z najczęstszych schorzeń stawów kolanowych. Urazowi towarzyszy silny ból, obrzęk i w konsekwencji ograniczona ruchomość w stawie.  Może mu towarzyszyć trzask. Zwykle jest to konsekwencja słabo skoordynowanego ruchu obrotowego w stawie, bardzo powszechnego, na przykład w sporcie.

Leczenie uszkodzonej chrząstki, łąkotki

Leczenie uszkodzonej chrząstki należy rozpocząć w odpowiednim czasie, ponieważ uszkodzenie stawu stanie się z czasem nieodwracalne. Ważna jest profilaktyka (optymalny ciężar ciała, wykonywanie ćwiczeń na stawy i mięśnie).

Leczenie jest kompleksowe, od chirurgicznego (w tym autologiczny przeszczep chondrocytów), poprzez farmakoterapię, polegającą na zwiększonym spożyciu substancji chondroprotekcyjnych (odżywianie stawów), po specjalne ćwiczenia i fizjoterapię.

Uraz łąkotki najczęściej wymaga interwencji chirurgicznej. Wykonuje się artroskopię kolana, która umożliwia bezpośredni widok całej powierzchni stawowej, chrząstki, więzadeł, łąkotki i torebki stawowej. Jest to mało inwazyjna metoda diagnostyczna.

W leczeniu uszkodzonej chrząstki i łąkotki ma zastosowanie terapia pulsacyjna 3D Biomag. Jej celem jest zapobieganie uszkodzeniom, szczególnie u sportowców i osób pracujących fizycznie, a także wspomaganie regeneracji chrząstek i tkanek miękkich stawu.

Wyjaśnienie wybranych terminów:

 • Ochrzęstna – osłona chrząstki z tkanki łącznej, zapewnia jej odżywienie.
 • Naprawa – zastąpienie zniszczonej lub uszkodzonej tkanki tkanką zastępczą.
 • Autologiczny przeszczep chondrocytów – zabieg biomedyczny, który naprawia uszkodzenia chrząstki stawowej.

Magnetoterapia z opatentowaną technologią pola pulsującego 3D Biomag. Jak to działa?

Podstawową zasadą działania terapii pola pulsującego 3D Biomag jest generowanie impulsów elektromagnetycznych. Impulsy te przenikają przez tkanki, aby dostać się do miejsca wymagającego aplikacji. Charakteryzują się właściwymi parametrami biotropowymi (np. frekwencją, kształtem, intensywnością), które zostały opracowane specjalnie z myślą o konkretnych problemach zdrowotnych.

W celu określenia terapii opartej na stosowaniu impulsów elektromagnetycznych wykorzystuje się ogólny termin magnetoterapia pulsacyjna (po angielsku określana zazwyczaj jako PEMF).

Opatentowana technologia 3D Biomag dodatkowo zapewnia dokładniejszy i stabilny kształt impulsów oraz ich wyższą moc, dzięki czemu impulsy mogą oddziaływać z różnych stron. Mamy więc do czynienia z całkowicie nową i unikatową technologią medyczną na rynku.

Efekty terapii w przypadku uszkodzonej chrząstki.

 • Działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
 • Działa wspomagająco na proces gojenia i regeneracji.
 • Urządzenie jest łatwe w obsłudze i może być stosowane w warunkach domowych.
 • Terapia nie wymaga przyjmowania dodatkowych leków.
 • Leczenie jest bezinwazyjne.

Działanie terapii 3D marki Biomag - przedstawia doktor Peter Bednarčík

Efekty terapii pulsacyjnej - badania naukowe

Pozytywny wpływ terapii pulsacyjnej marki Biomag (PEMF) na leczenie uszkodzenia chrząstki został potwierdzony na przykład badaniem klinicznym przeprowadzonym na uniwersytecie w Sienie, w roku 2016. Wskazuje ono na wyraźne złagodzenie bólu u pacjentów cierpiących na artrozę stawu kolanowego, którzy przyjmowali aplikacje terapii pulsacyjnej 3D. Fakt ten potwierdza, że terapia pulsacyjna 3D marki Biomag może pomóc w łagodzeniu dolegliwości związanych z artrozą stawów biodrowych. Więcej na temat badania naukowego.

Pozytywne efekty aplikacji pulsującego pola magnetycznego (PEMF) potwierdzają badania kliniczne, przeprowadzane przez autorytety w renomowanych instytucjach. Przegląd najnowszych badań znajduje się na niniejszej stronie. Skontaktuj się z nami, aby łatwiej zorientować się w opracowaniach naukowych.

Na naszym oddziale aplikacje pulsującego pola magnetycznego są wykorzystywane bardzo efektywnie. Podoba nam się to, że możemy korzystać zarówno z gotowych programów, jak i tworzyć własne. Urządzenie jest niewielkie, łatwe w obsłudze i bardzo wydajne.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Na Bulovce w Pradze – Oddział Rehabilitacji

Terapię pulsującym polem magnetycznym stosujemy w naszym uzdrowisku już od ponad 10 lat. Z urządzeń Biomag korzystamy zarówno w procesie rehabilitacji, jak i podczas zabiegów uzdrowiskowych. Połączenie magnetoterapii z innymi metodami rehabilitacji przynosi bardzo dobre rezultaty, ponieważ dochodzi do sumowania się działania (działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, odprężające i efekt rozluźnienia napięcia mięśniowego).

Uzdrowisko Bělohrad

Z urządzeń jesteśmy zadowoleni. Pozytywnie oceniamy również obsługę aplikatorów i efekty leczenia. Pacjenci chwalą sobie efekty terapii. Częstotliwość użycia to około 50 aplikacji w tygodniu.

Szpital Miejski im. Masaryka w Jilemnicy

Mąż długo korzystał z urządzenia na nerwu trójdzielnego, do którego doszło podczas zabiegi stomatologicznego. Ja z powodzeniem korzystałam z niego po operacji rzepki. Już 14 dni po operacji chodziłam bez kul.

Pani Hermanová, Karviná

Mąż stosuje magnetoterapię na kolano a obecnie syn na łąkotkę. Wierzę w jej zbawienne efekty, ale na każdego może działać inaczej.

Hana Hrdličková, Zaječice

Dodatkowe informacje: Wyniki terapii mogą być różne i nie zawsze muszą odpowiadać opisanym doświadczeniom.

Lekarza i inni klienci stosują terapię pulsacyjną Biomag również w przypadku:

 • Cukrzycy
 • Bólów kręgosłupa
 • Owrzodzeń żylakowych
 • Wysokiego ciśnienia
 • Zespołu cieśni nadgarstka
 • Choroby zwyrodnieniowej stawów
 • Innych dolegliwości

Zrób rezerwację i wypróbuj urządzenie do terapii pulsacyjnej 3D Biomag – aktualnie w promocyjnej cenie

Zrób rezerwację i wypróbuj urządzenie do terapii pulsacyjnej 3D Biomag – aktualnie w promocyjnej cenie.

Firma Biomag oferuje za pośrednictwem swoich partnerów możliwość wypróbowania urządzeń do terapii pulsacyjnej 3D Biomag w całej Polsce.

Skorzystaj z okazji i wypróbuj jedno darmowe zastosowanie terapii pulsacyjnej 3D marki Biomag bezpośrednio u nas lub u najbliższego partnera. Teraz całkowicie za darmo!

Zákazník

Zostaw proszę swoje dane kontaktowe naszemu specjaliście

Możesz wypróbować jedną aplikację bez żadnych zobowiązań

 • ✓ Uzyskasz wszystkie informacje na temat produktu
 • ✓ Specjalista przeprowadzi wywiad, oceni Twój stan zdrowia
 • ✓ Pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiednie urządzenie
 • Umożliwia wypróbowanie i ewentualnie zorganizuje zamówienie urządzenia

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

reCAPTCHA
Zasady ochrony danych osobowychUzupełniające informacje o przetwarzaniu danych osobowych