Uszkodzenie korzenia nerwu przez ucisk krążka międzykręgowego

Edytor: | 2. stycznia 2019

Uszkodzenie korzenia nerwowego przez ucisk krążka międzykręgowego to jedna z wielu przyczyn przewlekłych bólów kręgosłupa. Efektywność leczenia tego schorzenia magnetoterapią pulsacyjną stała się przedmiotem badania przeprowadzonego na 60 pacjentach cierpiących na radikulopatię stawu biodrowego powstałą w wyniku dyskopatii. Eksperyment zakładał również prowadzenie grupy kontrolnej, która nie była poddawana działaniu terapii elektromagnetycznej. Zestawiono ze sobą wyniki uzyskane w obu grupach na początku i na końcu leczenia.

Badanie pokazało, że magnetoterapia pulsacyjna również prawdopodobnie ze względu na lepsze parametry końcowe SSEP zmniejsza ucisk na korzenie nerwów.

SSEP to badanie neurologiczne somatosensorycznych potencjałów wywołanych, podczas którego dochodzi do stymulacji ładunkiem elektrycznym nerwu peryferyjnego i badania drogi sygnału do pierwszorzędowej kory czuciowej. Innymi słowy badaniu podlega funkcja somatosensoryczna, poprzez podrażnienie nerwu i obserwację reakcji i drogi sygnału nerwowego.

Po aplikacjach pulsującego pola magnetycznego o frekwencji 7 Hz i mocy 0,5 – 1,5 mT, 20 minut dziennie przez 3 tygodnie zaobserwowano mniejszy ucisk na korzenie nerwów a pacjenci poinformowali o wyraźnej uldze w bólu i zmniejszeniu jego zakresu.

Magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości okazała się być bardzo skuteczna w zachowawczym leczeniu radikulopatii stawu biodrowego spowodowanej wypadnięciem krążka międzykręgowego.

Źródło: Omar, A. S. et al. (2012) Evaluation of pulsed electromagnetic field therapy in the management of patients with discogenic lumbar radiculopathy. International Journal of Rheumatic Diseases. [Online] 15 (5), e101–e108.

Ocena oddziaływania magnetoterapii pulsacyjnej w leczeniu pacjentów z radikulopatią stawu biodrowego o pochodzeniu dyskopatycznym / Evaluation of pulsed electromagnetic field therapy in the management of patients with discogenic lumbar radiculopathy

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23083041

Skontaktuj się z nami przy pomocy poniższego formularza i sam przekonaj się, jakie efekty przynosi stosowanie opatentowanych urządzeń do magnetoterapii pulsacyjnej 3D marki Biomag.

Nasi konsultanci odpowiedzą tak szybko, jak to będzie możliwe i zaproponują rozwiązanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb.

Powiązana diagnoza: Ucisk nerwów (przewlekły)

Dowiedz się więcej o magnetoterapii: Zasada działania magnetoterapii pulsacyjnej (PEMF)