Wzmocnienie gojenia się złamania kości przedramienia

Edytor: | 2. stycznia 2019

Wzmocnienie gojenia się złamania kości przedramienia stało się przedmiotem niniejszego randomizowanego i kontrolowanego techniką placebo badania klinicznego (Cheing et al., 2005), opublikowanego w czasopiśmie naukowym Journal of Rehabilitation Medicine. Zespół badawczy postawił sobie za cel określenie najlepszej metody przyspieszającej zrost kości przedramienia (chłodzenie i magnetoterapia pulsacyjna).

Złamania kości promieniowej są częstym skutkiem niefortunnego upadku na ręce. Celem leczenia jest następnie nie tylko zrost kości, ale również zachowanie maksymalnej funkcjonalności z minimalnymi komplikacjami. Oznacza to także leczenie bólu i obrzęku, które pojawiają się po zdjęciu gipsu. Niniejszy eksperyment skupił się więc na określeniu, czy jakakolwiek pięciodniowa kombinacja magnetoterapii pulsacyjnej i chłodzenia złagodzi ból i pomoże rozruszać nadgarstek.

Łącznie 83 pacjentów, którym po 6 tygodniach zdjęto gips, zostało podzielonych na cztery grupy. Jedna grupa stosowała okłady z lodu i aplikacje magnetoterapii. Druga grupa stosowała lód, ale w połączeniu z “udawaną” magnetoterapią. W trzeciej grupie aplikowano tylko magnetoterapię a w czwartej jedynie magnetoterapię atrapą urządzenia. Ocenę efektów przeprowadzono po 1, 3 i 5 dniach i porównano z zapisem z badania wstępnego.

Na podstawie wniosków końcowych magnetoterapia pulsacyjna wykazała w porównaniu z pozostałymi grupami wyraźne właściwości przeciwbólowe i gojące. Po trzech dniach zarówno magnetoterapia w połączeniu z chłodzeniem, jak również sama magnetoterapia złagodziły ból i obrzęk o ponad 15%. Po pięciu dniach leczenia postęp określono na 40% w przypadku magnetoterapii łączonej z chłodzeniem i 25% w przypadku samej magnetoterapii.

Włączając magnetoterapię pulsacyjną o niskiej częstotliwości w klasyczne leczenie złamań przedramienia możemy zatem osiągnąć o wiele lepsze efekty, ponieważ pole magnetyczne łagodzi ból i przyspiesza proces gojenia się złamania.

Źródło: Cheing, G. et al. (2005) Ice and pulsed electromagnetic field to reduce pain and swelling after distal radius fractures. Journal of Rehabilitation Medicine (Taylor & Francis Ltd). 37 (6), 372–377.

Stosowanie lodu oraz pulsującego pola elektromagnetycznego w celu złagodzenia bólu i zmniejszenia obrzęku po złamaniu kości promieniowej / Ice and pulsed electromagnetic field to reduce pain and swelling after distal radius fractures

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16287669

Skontaktuj się z nami przy pomocy poniższego formularza i sam przekonaj się, jakie efekty przynosi stosowanie opatentowanych urządzeń do magnetoterapii pulsacyjnej 3D marki Biomag.

Nasi konsultanci odpowiedzą tak szybko, jak to będzie możliwe i zaproponują rozwiązanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb.

Powiązana diagnoza: Złamania

Dowiedz się więcej o magnetoterapii: Zasada działania magnetoterapii pulsacyjnej (PEMF)