Zespół i choroba Menière’a

Edytor: | 2. stycznia 2019

Charakterystyka zespołu Menière’a: w chorobie Menière’a dochodzi do zajęcia ucha wewnętrznego z układem równowagi. Ma trzy podstawowe objawy – tinitus (szumy uszne i piszczenie w uszach, niedosłuch oraz zawroty głowy. Przyczynę choroby stanowi dysfunkcja części ucha wewnętrznego (worka endolimfatycznego). Objawem dominującym nad pozostałymi dwoma jest napadowy zawrót głowy, który jest bardzo zmienny i zwykle poprzedzony aurą. Największe natężenie osiąga w ciągu kilku minut i trwa średnio 2-3 godziny. Dwa pozostałe objawy, szumy uszne i niedosłuch, są zwykle jednostronne. Szumy uszne mają charakter trwały lub przemijający.

Niedosłuch pogłębia się w przebiegu choroby, a do poprawy słuchu już nie dochodzi. Leczenie przyczynowe nie jest znane. W czasie napadu podaje się leki ograniczające zawroty głowy oraz preparaty, które poprawiają skład i ilość endolimfy. Po wyczerpaniu innych możliwości zaleca się leczenie chirurgiczne. W zespole Menière’a występują te same objawy kliniczne, ale ich przyczyna może być różna (np. zaburzenia hormonalne, zaburzenia metabolizmu wodnego, hipowitaminozy, substancje toksyczne, zaburzenia kręgosłupa szyjnego, stany pourazowe itp.).

Szumy uszne mogą występować jako część choroby Menière’a lub samodzielnie. Zawsze w tle występuje zaburzenie ukrwienia lub zaopatrzenia naczyniowego ucha wewnętrznego. Dlatego również leczenie koncentruje się na poprawie podaży utlenowanej krwi i substancji odżywczych. Jeśli zmiany utrzymują się długo, a uszkodzenie jest stałe – wówczas efekty leczenia są minimalne.

Stosowanie magnetoterapii w przypadku zespołu Menière’a

Zaleca się aplikację magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości firmy Biomag w obszarze uszu i kręgosłupa szyjnego, możliwie najszybciej po pojawieniu się pierwszych zaburzeń. Dochodzi do wyraźnej poprawy przepływu krwi przez drobne naczynka i naczynia włosowate oraz poprawiają się warunki dla prawidłowych funkcji i gojenia. W przypadku gdy znane są przyczyny wywołujące chorobę można działać w sposób bardziej docelowy, np. na obszar wątroby, nadnerczy, trzustki.

Doświadczenie pacjenta

Z magnetoterapii pulsacyjnej korzysta prawie cała rodzina. Moja mama się dzięki niej wyleczyła z ciężkiej choroby. Dzisiaj urządzenie jest niezastąpione, pełni funkcję „domowego lekarza”.

Pani Paťhová, Trhová Štěpánov

Żona nie słyszy na prawe ucho, ma też za nim większą narośl. Teraz już na nie słyszy a narośl jest mniejsza.

Josef Jírovec, Bernartice

Aplikacje magnetoterapii

W zespole Meniera polecamy aplikacje 8-20 Hz, poprzez działanie rozluźniające mięśnie (głównie kręgosłup szyjny) i wazodylatacyjne (ucho wewnętrzne) osiąga się konieczną poprawę mikrokrążenia utlenowanej krwi i substancji odżywczych. Odpowiedni aplikator to solenoid na głowę i płaski na kręgosłup.

Możesz leczyć te choroby

  • Jaskra
  • Zapalenie zatok
  • Zanik nerwu wzrokowego, ślepota zmierzchowa
  • Łysienie (wypadanie włosów)
  • Migreny
  • Zapalenie ucha środkowego

Magnetoterapia a zespołu Menière’a. Zadaj pytanie

Chcesz wiedzieć więcej o stosowaniu magnetoterapii na zespół Menière’a? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące stosowania pulsującego pola na tego typu schorzenia.

Zákazník

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

reCAPTCHA
Zasady ochrony danych osobowychUzupełniające informacje o przetwarzaniu danych osobowych