Zmęczenie mięśni

Edytor: | 27. listopada 2020

Zdarza ci się sztywnienie mięśni? Odczuwasz osłabienie lub ból w rękach lub nogach? Ciężki trening lub praca fizyczna mogą powodować zmęczenie mięśni. Dochodzi do spadku siły mięśni, utraty szybkości i koordynacji ruchów. Najwyższy czas na odpoczynek i regenerację.

Svalová únava – popis diagnózy
Zdjęcie: Zmęczenie mięśni

Szukasz pomocy?

Chcesz pozbyć się dolegliwości?

Zmęczenie mięśni – opis i przyczyny

Zmęczenie mięśni pojawia się po treningu, ciężkiej pracy fizycznej oraz w stanach wyczerpania.

Może być odczuwalne jako ciężar, osłabienie, ból lub sztywność mięśni szkieletowych. Najczęściej pojawia się w rękach i nogach. Dochodzi do spadku siły mięśni, utraty szybkości i koordynacji ruchów. Zmęczone mięśnie mają tendencję do drgania i skurczów.

Zmęczenie ogranicza aktywności fizyczne a przy niedostatecznej regeneracji prowadzi do mikrourazów i przewlekłych uszkodzeń. Nie należy go ignorować, ponieważ są sygnałem ostrzegawczym!

Przy powtarzającej się aktywności fizycznej, gdy przerwy nie wystarczają do pełnej regeneracji, pojawia się ostre patologiczne zmęczenie, które może doprowadzić nawet do zapaści układu krążenia.

Chroniczne patologiczne zmęczenie może doprowadzić do atrofii włókien mięśniowych, które zostają zastąpione tkanką łączną.

Jak dochodzi do zmęczenia mięśni?

Mięsień by pracować potrzebuje dostaw tlenu oraz energetycznych porcji glikogenu.

W przypadku wzrostu intensywności i obciążenia tlenowego, które wymaga większej podaży tlenu niż jest w stanie zapewnić układ transportowy, pracująca tkanka mięśniowa przechodzi na beztlenową metodę pozyskiwania energii. Pojawia się nadprodukcja mleczanu (kwasu mlekowego) i rozwój kwasicy metabolicznej (znaczne zakwaszenie).

Wraz z dalszym obciążeniem sytuacja się pogarsza, glikogen jako źródło energii zastępowany jest przez białka, a niedostateczna podaż tlenu wytwarza więcej mleczanu. Kwasica pogarsza warunki tworzenia i zarządzania potencjałem mięśniowym, pogarsza kurczliwość mięśni.

Leczenie zmęczenia mięśni – pozbądź się problemu

Należy racjonalnie reagować na pierwsze objawy zmęczenia poprzez  zmniejszenie intensywności treningu oraz zaprowadzenie odpowiednich przerw, które będą oddzielały kolejne sesje treningowe.

Bierny odpoczynek (sen, masaże, kąpiele, sauna) są odpowiednie w przypadku treningu aerobowego (wysiłek z odpowiednią dostawą tlenu). Ważna jest również zwiększona dawka węglowodanów.

W przypadku ćwiczeń anaerobowych (ćwiczenia z niedoborem tlenu) ważne jest, aby wybrać aktywny wypoczynek , jak np. ćwiczenia w wodzie lub inne. Zapewniają one szybsze usuwanie produktów pracy mięśni.

Maści i żele zakupione w aptece lub inne produkty, takie jak magnez czy witamina D, również z powodzeniem stosować łagodzą bóle mięśni i powodują ich rozluźnienie.

Inną polecaną metodą jest też terapia pulsacyjna 3D Biomag,  która pozwala osiągnąć natychmiastowe rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie dopływu tlenu i składników odżywczych do mięśni, które są wystawione na działanie promieniowania. Aplikacje przyspieszają również usuwanie produktów przemiany materii a więc łagodzą ból i rozluźniają.

Wyjaśnienie wybranych terminów:

 • Miopatia – choroba mięśni szkieletowych objawiająca się ich osłabieniem.
 • Gorączka mięśniowa – spowodowany przeciążeniem ból mięśni dzień lub dwa po wysiłku, związany z nagromadzeniem mleczanu i uszkodzeniem włókien mięśniowych.
 • Zespół chronicznego zmęczenia – choroba, która objawia się uczuciem całkowitego wyczerpania, zmęczenia nie do przezwyciężenia bez wyraźnego powodu.
 • Wysiłek aerobowy – aktywność fizyczna, która przebiega przy odpowiedniej dostawie tlenu do mięśni.
 • Wysiłek anaerobowy – aktywność fizyczna, która przebiega przy niedostatecznej dostawie tlenu do mięśni.

Magnetoterapia z opatentowaną technologią pola pulsującego 3D Biomag. Jak to działa?

Podstawową zasadą działania terapii pola pulsującego 3D Biomag jest generowanie impulsów elektromagnetycznych. Impulsy te przenikają przez tkanki, aby dostać się do miejsca wymagającego aplikacji. Charakteryzują się właściwymi parametrami biotropowymi (np. frekwencją, kształtem, intensywnością), które zostały opracowane specjalnie z myślą o konkretnych problemach zdrowotnych.

W celu określenia terapii opartej na stosowaniu impulsów elektromagnetycznych wykorzystuje się ogólny termin magnetoterapia pulsacyjna (po angielsku określana zazwyczaj jako PEMF).

Opatentowana technologia 3D Biomag dodatkowo zapewnia dokładniejszy i stabilny kształt impulsów oraz ich wyższą moc, dzięki czemu impulsy mogą oddziaływać z różnych stron. Mamy więc do czynienia z całkowicie nową i unikatową technologią medyczną na rynku.

Jakie korzyści przynosi terapia pulsacyjna?

 • Pomaga łagodzić ból.
 • Tworzy warunki metaboliczne do przyspieszenia regeneracji mięśni.
 • Urządzenie jest łatwe w obsłudze i może być stosowane w warunkach domowych.
 • Terapia nie wymaga przyjmowania dodatkowych leków.
 • Leczenie jest bezinwazyjne.

Działanie terapii 3D marki Biomag - przedstawia doktor Peter Bednarčík

Efekty terapii pulsacyjnej - badania naukowe

Pozytywny wpływ terapii pulsacyjnej (PEMF) na zmęczone mięśnie jest poparty wieloma badaniami. Badanie kliniczne przeprowadzone przez zespół badaczy Hye-Seon Jeona z południowokoreańskiego Soulu na 30 studentach potwierdza na przykład wyraźne łagodzenie gorączki i sztywnienia układu mięśniowego. Z opublikowanego tekstu wynika, że terapia pulsacyjna 3D marki Biomag może przyczynić się do poprawy zdrowia w przypadku chorób prostaty.  Więcej na temat badania naukowego.

Pozytywne efekty aplikacji pulsującego pola magnetycznego (PEMF) potwierdzają badania kliniczne, przeprowadzane przez autorytety w renomowanych instytucjach. Przegląd najnowszych badań znajduje się na niniejszej stronie. Skontaktuj się z nami, aby łatwiej zorientować się w opracowaniach naukowych.

Na naszym oddziale aplikacje pulsującego pola magnetycznego są wykorzystywane bardzo efektywnie. Podoba nam się to, że możemy korzystać zarówno z gotowych programów, jak i tworzyć własne. Urządzenie jest niewielkie, łatwe w obsłudze i bardzo wydajne.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Na Bulovce w Pradze – Oddział Rehabilitacji

Terapię pulsującym polem magnetycznym stosujemy w naszym uzdrowisku już od ponad 10 lat. Z urządzeń Biomag korzystamy zarówno w procesie rehabilitacji, jak i podczas zabiegów uzdrowiskowych. Połączenie magnetoterapii z innymi metodami rehabilitacji przynosi bardzo dobre rezultaty, ponieważ dochodzi do sumowania się działania (działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, odprężające i efekt rozluźnienia napięcia mięśniowego).

Uzdrowisko Bělohrad

Z urządzeń jesteśmy zadowoleni. Pozytywnie oceniamy również obsługę aplikatorów i efekty leczenia. Pacjenci chwalą sobie efekty terapii. Częstotliwość użycia to około 50 aplikacji w tygodniu.

Szpital Miejski im. Masaryka w Jilemnicy

Urządzenia Biomag polecam sportowcom. W połączeniu z pozostałymi metodami rehabilitacji można pulsacyjnych pól magnetycznych używać w celu profilaktyki albo do leczenia problemów związanych z urazami sportowymi.

Ludmila Formanová, Čáslav

Zażywamy leki przepisane przez lekarza w wieczorami korzystamy z waszego urządzenia. Zwłaszcza po większym wysiłku fizycznym po pracy w ogrodzie. W przypadku większego zmęczenia wykorzystujemy częściej powtórzone cykle lecznicze.

Stanislav Košvanec, Křinec

Urządzeniu kupiłam w celu likwidacji bólu łydki. który pojawiał się przy większym wysiłku. Do leczenia wykorzystywałam też inne środki. Sytuacja się powoli poprawiała, rehabilitacja się skróciła, ból zniknął.

Evžen Kraus, Doksy

Dodatkowe informacje: Wyniki terapii mogą być różne i nie zawsze muszą odpowiadać opisanym doświadczeniom.

Lekarza i inni klienci stosują terapię pulsacyjną Biomag również w przypadku:

 • Cukrzycy
 • Bólów kręgosłupa
 • Owrzodzeń żylakowych
 • Wysokiego ciśnienia
 • Zespołu cieśni nadgarstka
 • Choroby zwyrodnieniowej stawów
 • Innych dolegliwości

Zrób rezerwację i wypróbuj urządzenie do terapii pulsacyjnej 3D Biomag – aktualnie w promocyjnej cenie

Zrób rezerwację i wypróbuj urządzenie do terapii pulsacyjnej 3D Biomag – aktualnie w promocyjnej cenie.

Firma Biomag oferuje za pośrednictwem swoich partnerów możliwość wypróbowania urządzeń do terapii pulsacyjnej 3D Biomag w całej Polsce.

Skorzystaj z okazji i wypróbuj jedno darmowe zastosowanie terapii pulsacyjnej 3D marki Biomag bezpośrednio u nas lub u najbliższego partnera. Teraz całkowicie za darmo!

Zákazník

Zostaw proszę swoje dane kontaktowe naszemu specjaliście

Możesz wypróbować jedną aplikację bez żadnych zobowiązań

 • ✓ Uzyskasz wszystkie informacje na temat produktu
 • ✓ Specjalista przeprowadzi wywiad, oceni Twój stan zdrowia
 • ✓ Pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiednie urządzenie
 • Umożliwia wypróbowanie i ewentualnie zorganizuje zamówienie urządzenia

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

reCAPTCHA
Zasady ochrony danych osobowychUzupełniające informacje o przetwarzaniu danych osobowych