Zwyrodnienie stawu kolanowego – magnetoterapia w rehabilitacji pooperacyjnej

Edytor: | 2. stycznia 2019

Magnetoterapię w rehabilitacji pooperacyjnej w przypadku zwyrodnienia stawu kolanowego testowano w grupie 40 pacjentów. Wszyscy pacjenci przeszli osteotomię korekcyjną kości piszczelowej. Eksperyment przeprowadzono zgodnie z zasadami podwójnie ślepych badań randomizowanych.

Jak już wspomniano, czterdziestu pacjentów zostało poddanych osteotomii kości piszczelowej, czyli operacji, w której kość zostaje skrócona, przedłużona lub wyrównania.

Pacjenci zostali następnie na potrzeby eksperymentu podzieleni na dwie grupy – aktywną i kontrolną. Czterech niezależnych chirurgów ortopedów poproszono o ocenę zdjęć rentgenowskich wykonanych 60 dni po operacji i określenie stopnia wygojenia u poszczególnych pacjentów. Poszczególne przypadki miały być kwalifikowane do 4 różnych kategorii, gdzie czwarta oznaczała najlepszy stan pooperacyjny.

W grupie kontrolnej 73,6% pacjentów zakwalifikowano do 1 i 2 kategorii. W grupie aktywnej, poddanej magnetoterapii pulsacyjnej 72,2% pacjentów znalazło się w 3 i 4 kategorii (najlepszy stan pooperacyjny).

W jednorodnych grupach magnetoterapia pulsacyjna ma więc dobry wpływ na gojenie się zmian zwyrodnieniowych kolana po operacji kości piszczelowej.

Źródło: Mammi, G. I. et al. (1993) The electrical stimulation of tibial osteotomies: Double-blind study. Clinical Orthopaedics and Related Research. (288), 246–253.

Elektryczna stymulacja osteotomii kości piszczelowej / The Electrical stimulation of Tibial Osteotomies
 
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8458140

Skontaktuj się z nami przy pomocy poniższego formularza i sam przekonaj się, jakie efekty przynosi stosowanie opatentowanych urządzeń do magnetoterapii pulsacyjnej 3D marki Biomag.

Nasi konsultanci odpowiedzą tak szybko, jak to będzie możliwe i zaproponują rozwiązanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb.

Powiązana diagnoza: Choroba zwyrodnieniowa stawów (artroza)

Dowiedz się więcej o magnetoterapii: Zasada działania magnetoterapii pulsacyjnej (PEMF)