Zespół cieśni nadgarstka

Czujesz mrowienie i pieczenie w jednej lub obu dłoniach? Tracisz czucie w palcach i odczuwasz ból w nadgarstku? Ponadto dyskomfort i ból związany z zespołem cieśni nadgarstka często budzą cię ze snu? Może właśnie dlatego potrzebna ci pomoc?

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Zajmij się swoim zdrowiem na czas. Czy chcesz teraz zająć się zespółem cieśni nadgarstka? Możesz skorzystać z naszej porady medycznej.

Zespół cieśni nadgarstka - opis, leczenie
Zdjęcie: Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka – opis i przyczyny powstawania

Zespół cieśni nadgarstka jest jednym z najczęstszych zaburzeń nerwów kończyny górnej. Szczególnie narażone są kobiety w średnim wieku. Jest to również jedna z najczęstszych chorób zawodowych.

Cieśń nadgarstka – przejście od przedramienia do dłoni ograniczone kośćmi nadgarstka i tkanką łączną. Przez cieśń przechodzą niektóre nerwy, naczynia i ścięgna. Jeśli w cieśni dojdzie do ucisku nerwu, występuje bardzo bolesny stan zwany zespołem cieśni nadgarstka.

Ostra postać choroby jest spowodowana szybkim i ciągłym wzrostem ciśnienia w okolicy cieśni.
Dzieje się tak najczęściej w wyniku złamania, oparzenia lub infekcji.

Jednak stan przewlekły występuje znacznie częściej, a objawy mogą utrzymywać się przez miesiące lub lata. Przyczyna schorzenia jest poznana zaledwie w 50% przypadków. Jedną z możliwych przyczyn zespołu cieśni nadgarstka jest nadmierne, długotrwałe i jednostronne obciążenie małych mięśni dłoni i przedramienia. Dzieje się tak na przykład podczas pisania na klawiaturze, pracy z wykorzystaniem narzędzi, ale także podczas gry na instrumentach muzycznych.

Jak wygląda badanie w przypadku tego schorzenia?

Jeśli masz objawy zespołu cieśni nadgarstka, najlepiej udać się do lekarza. Specjalista na podstawie wywiadu pozna subiektywne odczucia pacjenta i prawdopodobnie zaleci badanie ręki za pomocą elektromiografii instrumentalnej Za pomocą tego badania mierzy się przewodnictwo nerwów, a neurolog potwierdza lub odrzuca diagnozę kanału nadgarstka.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka – pozbądź się bólu

Leczenie rozpoczyna się od usunięcia przyczyny, zmniejszenia obciążenia dłoni i zastosowania ortezy. Zazwyczaj podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Integralną częścią leczenia jest fizjoterapia polegająca na zastosowaniu ultradźwięków, lasera, jonoforezy i mobilizacji kości nadgarstka. Umiarkowany i ciężki ucisk nerwu zwykle wymaga interwencji chirurgicznej.

  • Cieśń nadgarstka – przejście od przedramienia do dłoni ograniczone kośćmi nadgarstka i ścięgnami.
  • Syndrom – zbiór objawów (symptomów) schorzenia.
  • Stan ostry – nagłe wystąpienie intensywnych objawów.
  • Stan przewlekły – stan o stopniowym i długotrwałym rozwoju.
  • Niesteroidowy lek przeciwreumatyczny – niesteroidowy środek przeciw bólowi, zapaleniu i gorączce.
Zákazník PL

Napisz pytanie do lekarza. Napisze do Ciebie.

Na Twoje pytania odpowie lekarz z wieloletnim doświadczeniem. Dr. Med.Bednarcik. Więcej informacji tutaj.

  • Opisz swoje pytanie w poniższym formularzu.
  • Lekarz oceni Twoje pytania i dolegliwości, jak tylko będzie miał czas.
  • Lekarz napisze do Ciebie.
  • Wspólnie omówicie dalsze ewentualne szczegóły.
  • Lekarz bezpłatnie zaproponuje możliwe rozwiązanie.