Polineuropatia - Opis i leczenie
Słabnie lub zanika u Ciebie czucie w kończynach? Jeśli masz polineuropatię, możesz także odczuwać mrowienie, pieczenie i ból. Możesz mieć niepewny chód, odczuwać osłabienie mięśni i skurcze mięśni lub wiele innych objawów. Innym charakterystycznym objawem tej nieprzyjemnej choroby jest ewentualnie ubytek masy mięśniowej w kończynach.
Ostrzeżenie:
Nie wykorzystuje tego lub jakiegokolwiek innego artykułu w internecie do stawiania diagnozy. Prawidłową diagnozę może zawsze postawić tylko lekarz. Nie odkładaj wizyty u lekarza i zajmij się odpowiednio wcześnie swoim stanem zdrowia.
Opis polineuropatii i przyczyny powstania
Polineuropatia tworzy różnorodną grupę zaburzeń nerwów obwodowych. Przeważnie chodzi o liczne uszkodzenia układowe, które powstają wskutek działania różnych wpływów wewnętrznych i zewnętrznych.
Najczęstsze postaci neuropatii to:
- ostra i przewlekła zapalna polineuropatia demielinizacyjna,
- polineuropatia przy reumatoidalnym zapaleniu stawów,
- neuropatia cukrzycowa (u cukrzyków z zaburzeniami układu nerwowo-naczyniowego),
- polineuropatia alkoholowa,
- polineuropatia w przypadku boreliozy z Lyme z bolesnymi objawami w obrębie aparatu ruchu,
- toksyczna polineuropatia – np. po zatruciu benzenem, siarczkiem węgla, ołowiem,
- polineuropatia po lekach neurotoksycznych,
- polineuropatia metaboliczna i odżywcza – np. niedoczynność tarczycy, niedożywienie.
W przypadku podejrzenia polineuropatii lekarz przeprowadza badanie ogólne, badanie za pomocą elektromiografii (EMG), badanie laboratoryjne, a czasem także biopsję nerwu lub mięśnia.
Przyczyny polineuropatii w 20-30% przypadków nie udaje się ustalić nawet w wyspecjalizowanych placówkach klinicznych.
Leczenie polineuropatii – pozbądź się dolegliwości
Polineuropatia stanowi chorobę całego układu nerwów obwodowych, czyli włókien czuciowych, zmysłowych, ruchowych i wegetatywnych, chociaż ich uszkodzenie nie musi być we wszystkich miejscach i formach takie samo.
Dlatego także objawy polineuropatii są różne: parestezja i dysestezja, hipestezja, ból neuropatyczny, drżenie, szarpnięcia, skurcze mięśni, niedowłady, zmęczenie, atrofia mięśni, problemy z utrzymaniem równowagi i inne.
Leczenie polineuropatii opiera się przede wszystkim na leczeniu choroby, która doprowadziła do jej powstania – na przykład zakończenie toksycznej ekspozycji, uzupełnienie brakujących witamin i inne.
Leczenie polineuropatii cukrzycowej polega na utrzymywaniu glikemii w granicach normy. Odpowiednie odżywianie jest podstawowym warunkiem utrzymania poziomu glikemii pod kontrolą i ograniczenie dalszego uszkadzania nerwów.
Do stłumienia bólu i innych objawów są stosowane leki przeciwbólowe, leki przeciwdepresyjne i inne.
Nacisk kładzie się na zapobieganie powstania uszkodzeń na kończynie dolnej.
- Leki przeciwdepresyjne – leki łagodzące objawy depresji klinicznej.
- Defekt kończyny dolnej – uszkodzenie kończyny dolnej z powodu choroby ogólnoustrojowej, zwykle przez rozwój drobnych urazów spowodowanych niedokrwieniem tkanki kończyny, infekcją lub wrzodem.
- Elektromiografia (EMG) – badanie biosygnałów elektrycznych mięśni szkieletowych.
- Glikemia – poziom cukru we krwi.
W celu zapobieżenie ubytkowi masy mięśniowej i innych tkanek wprowadzana jest rehabilitacja lecznicza – głównie ćwiczenie poprawiające stabilność, ćwiczenie drobnych ruchów rąk i inne.
Leczenie objawowe polineuropatii polega przede wszystkim na dążeniu do ograniczenie bólu neurotycznego i objawów autonomicznych, które doskwierają wielu pacjentom. Stosuje się przede wszystkim: niesteroidowe leki przeciwreumatyczne (przeciwzapalne); leki przeciwdepresyjne; leki przeciwdrgawkowe a do leczenia silnych bóli – opiaty;
W ramach leczenia rehabilitacyjnego niektórych objawów polineuropatii znaczące miejsce zajmuje magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości, która działa dokładnie na te objawy, które dla większości pacjentów są najbardziej dokuczliwe. Dla dobra pacjenta wykorzystuje działania przeciwbólowe i gojące, połączone z jednoczesnym wsparciem regeneracji i działań przeciwzapalnych. Tłumi ból, łagodzi objawy zapalne, poprawia warunki metabolizmu w tkankach i przynosi całościową ulgę.
Zaletą jest możliwość indywidualnych domowych zabiegów, które pozwalają pacjentowi kontynuować intensywne leczenie rehabilitacyjne także poza placówką opieki medycznej.
Dużą zaletą jest też możliwość wczesnego wprowadzenia leczenia na początku wystąpienia dolegliwości oraz możliwość wykonywania przez dłuższy okres codziennych zabiegów.
Magnetoterapia z opatentowaną technologią pola pulsującego 3D Biomag. Jak to działa?
Podstawową zasadą działania terapii pola pulsującego 3D Biomag jest generowanie impulsów elektromagnetycznych. Impulsy te przenikają przez tkanki, aby dostać się do miejsca wymagającego aplikacji. Charakteryzują się właściwymi parametrami biotropowymi (np. frekwencją, kształtem, intensywnością), które zostały opracowane specjalnie z myślą o konkretnych problemach zdrowotnych.
W celu określenia terapii opartej na stosowaniu impulsów elektromagnetycznych wykorzystuje się ogólny termin magnetoterapia pulsacyjna (po angielsku określana zazwyczaj jako PEMF).
Opatentowana technologia 3D Biomag dodatkowo zapewnia dokładniejszy i stabilny kształt impulsów oraz ich wyższą moc, dzięki czemu impulsy mogą oddziaływać z różnych stron.
Magnetoterapia pulsacyjna nie jest przeznaczona bezpośrednio do leczenia polineuropatii. Takie leczenie może zalecić wyłącznie lekarz. Magnetoterapię pulsacyjną można stosować tylko na objawy polineuropatii, jakimi są bóle i stany zapalne.
Ważne informacje
Przed użyciem jakiegokolwiek wyrobu medycznego przeczytaj uważnie instrukcję przekazaną przez producenta, zasięgnij porady lekarza w sprawie swojego stanu zdrowia.
Urządzeń i aplikatorów magnetoterapii pulsacyjnej Biomag nie wolno stosować w przypadku niżej wymienionych przeciwwskazań. W przypadku nieuwzględnienia przeciwwskazań może dojść do uszczerbku na zdrowiu pacjenta i obsługi!
Jeśli nie jesteś pewny/a, czy dobrze rozumiesz wszystkie wymienione niżej przeciwwskazania i zasady bezpiecznej obsługi, wykorzystaj niniejsze kontakty. Zapobiegniesz w ten sposób możliwym trudnościom.
- Ciąża
- Rozrusznik serca (elektrostymulator serca)
- Stany krwotoczne
- Krwawienie menstruacyjne
- Nowotwory
- Ciężkie stany septyczne
- Stany gorączkowe
- Gruźlica czynna (aktywna)
- Grzybica w miejscu zabiegu
- Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
- Nadczynność tarczycy
- Nadczynność nadnerczy
- Miastenia (łac.myasthenia gravis)
- Choroba podwzgórza i przysadki mózgowej
- Psychozy
- Bóle nieznanego pochodzenia
- Nieokreślona diagnoza
- Niezgodność z metodą terapeutyczną wybraną przez specjalistę
Jeśli posiadasz aplikator ze światłem spolaryzowanym AL16-LUM, wśród innych przeciwwskazań są także:
- Bezpośrednie świecenie do oczy (dotyczy aplikacji światła spolaryzowanego)
- W przypadku zaburzeń metabolicznych, gdzie uwrażliwienia skóry na światło (fotosensybilizacji) i przy stosowaniu preparatów fotostymulujących (dotyczy aplikacji światła spolaryzowanego)
Skutki uboczne:
Podczas zabiegu należy zachować szczególną ostrożność w przypadku pacjentów z niedociśnieniem (lub skłonnością do niedociśnienia) i nadciśnieniem.
Wpływ magnetoterapii na konkretny organizm należy oceniać pod kątem konkretnego przypadku i reakcji poszczególnych pacjentów.
W przypadku wystąpienia nieoczekiwanych reakcji przerwij zabieg! Zabieg można wznowić dopiero po przeprowadzeniu kontroli przez lekarza, zgodnie z ustaloną przez niego procedurą.
Niniejsza lista przeciwwskazań jest orientacyjna. Zawsze kieruj się przeciwwskazaniami, które znajdziesz w aktualnym brzmieniu oryginalnej instrukcji. Niniejsza instrukcja została przekazana przez producenta razem z Twoim urządzeniem.