Wrzody bercowe (owrzodzenie podudzi)

Cierpisz na niewydolność żylną? Zwróć uwagę na małe żyły na nogach, mogą one przekształcić się w łukowate żylaki ze zmianą koloru. Nawet niezauważalny uraz skóry może prowadzić do rozwoju owrzodzenia nogi. Rana często staje się brama dla infekcji i może bardzo skomplikować stan zdrowia.

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Zajmij się swoim zdrowiem na czas. Czy chcesz teraz zająć się owrzodzeniem podudzi? Możesz skorzystać z naszej porady medycznej.

Wrzody bercowe - opis, leczenie
Zdjęcie: Wrzody bercowe (owrzodzenie podudzi)

Wrzody bercowe (owrzodzenie podudzi) – opis i przyczyny powstawania

Owrzodzenie podudzi (wrzody bercowe) to poważny stan, który wymaga natychmiastowego działania. Jest to chroniczne uszkodzenie skóry goleni, tj. obszar kończyny dolnej od kolana do kostki.

Oznacza powikłanie przewlekłej niewydolności żylnej, wynikające z osłabienia mechanizmu powrotu krwi żylnej. Prowadzi do poważnego pogorszenia krążenia natlenionej krwi w kończynie, a więc do niedoboru tlenu i składników odżywczych niezbędnych do funkcjonowania tkanek.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Przyczyn można szukać również w stylu życia. W grupie ryzyka są osoby mające siedzącą pracę, niećwiczące, otyłe, palacze tytoniu oraz osoby stosująca antykoncepcję hormonalną.

Owrzodzenie podudzi może być spowodowane żylakami, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, dną moczanową, miażdżycą tętnic i wieloma innymi chorobami ogólnoustrojowymi.

Czy jesteś w grupie ryzyka ze względu na masę ciała?

Przelicz swój BMI. W celu wyliczenia indeksu wstaw swoje wartości do wzoru: waga w kilogramach / (wysokość w metrach x wysokość w metrach). Jeśli wynik jest powyżej 30, rozpocznij profilaktykę.

Leczenie wrzodów bercowych (owrzodzenia podudzi) – pozbądź się problemów

Leczenie polega na usuwaniu przyczyn owrzodzeń, głównie poprawiając jakość krążenia krwi, eliminując infekcje i usprawniając proces gojenie tkanek.

Leczenie może być:

  • farmakologiczne (w celu poprawy jakości ścian naczyń krwionośnych),
  • chirurgiczne (klasyczne operacje lub zabiegi nieinwazyjne).

Co pomaga w przypadku owrzodzenia podudzi?

Podejście systemowe jest centralnym elementem terapii. Poprawa zależy w dużej mierze od podejścia każdego pacjenta. Częścią kompleksowego podejścia do leczenia jest zdrowa dieta, utrzymanie odpowiedniej masy ciała i pielęgnacja skóry nóg. Wskazane jest wykluczenie alkoholu, kawy i palenia. Brak odpowiedniej profilaktyki po ustąpieniu objawów może spowodować nawrót choroby.

  • Varices extremitatum inferiorum – żylaki kończyn dolnych.
  • Nadciśnienie – podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.
  • Powrót żylny – powrót krwi z naczyń włosowatych przez żyły z powrotem do serca, również objętość krwi przepływającej przez żyły do serca na jednostkę czasu.
Zákazník PL

Napisz pytanie do lekarza. Napisze do Ciebie.

Na Twoje pytania odpowie lekarz z wieloletnim doświadczeniem. Dr. Med.Bednarcik. Więcej informacji tutaj.

  • Opisz swoje pytanie w poniższym formularzu.
  • Lekarz oceni Twoje pytania i dolegliwości, jak tylko będzie miał czas.
  • Lekarz napisze do Ciebie.
  • Wspólnie omówicie dalsze ewentualne szczegóły.
  • Lekarz bezpłatnie zaproponuje możliwe rozwiązanie.