Odczuwasz bóle stawów? Czy boli Cię głównie w czasie ruchu, czy stawy są sztywne po dłuższym okresie bezczynności? Przyczyną tych dolegliwości może być właśnie artroza stawów.
Ostrzeżenie: Nie wykorzystuje tego lub jakiegokolwiek innego artykułu w internecie do stawiania diagnozy. Prawidłową diagnozę może zawsze postawić tylko lekarz. Nie odkładaj wizyty u lekarza i zajmij się odpowiednio wcześnie swoim stanem zdrowia.
Za artrozy stawów (osteoartroza) uważa się ogólnie objawy artrozy kończyn górnych i dolnych.
Artroza to choroba zwyrodnieniowa, która prowadzi do ograniczenia ruchomości stawu i jego uszkodzenia. Najczęściej rozwija się w późniejszym wieku i jest spowodowana nadmiernym obciążeniem stawów.
Artroza powoduje zanik chrząstki stawu i przyrost tkanki kostnej w okolicy stawu. Wyrostki tkanki kostnej powodują ból, który nasila się wraz z rozwojem choroby.
Rozwój artrozy mogą przyspieszyć:
urazy stawów,
uszkodzenia chrząstki stawowej,
złamania,
choroby reumatyczne i metaboliczne,
otyłość i przeciążenia stawu.
Artroza może dotyczyć dużych i małych stawów. Na przykład artroza palców dłoni, artroza palców stóp.
Poważne ograniczenie ruchu stanowi groźbę przede wszystkim przy artrozach dużych stawów, jakimi są:
artroza stawu kolanowego – gonarthrosis,
artroza stawu biodrowego – coxarthrosis,
artroza stawu ramiennego – omarthrosis.
W tych przypadkach chodzi o bolesny i ograniczający ruch stan, który w zaawansowanych stadiach często trzeba usuwać podczas zabiegu operacyjnego.
Leczenie artrozy stawów – pozbądź się bólu
Celem leczenia artrozy stawów jest złagodzenie bólu i spowolnienie rozwoju choroby.
Do złagodzenia bólu i stanu zapalnego zwykle stosuje się leczenie farmakologiczne niesteroidowymi lekami przeciwreumatycznymi (inhibitory cyklooksygenaz, niespecyficzne leki przeciwzapalne), które skutecznie łagodzą ból, gorączkę i zapalenie, mają też mniej działań niepożądanych niż kortykosteroidy, które również łagodzą stan zapalny.
W obu grupach konieczny jest nadzór lekarza z uwagi na możliwość wystąpienia wielu działań niepożądanych.
Z reguły jest rozpoczynana aktywna rehabilitacja bez obciążenia i fizyczna terapia uszkodzonych stawów. Zalecane jest także leczenie sanatoryjne. Służy do wsparcia ruchomości uszkodzonych stawów kręgosłupa, do spowolnienia postępu i tłumienia niektórych objawów choroby – głównie bólu lub obrzęków.
Wykorzystuje się całą skalę metod – masaże, kąpiele, krioterapię, lecznicze prądy elektryczne i pola magnetyczne.
Leczenie chirurgiczne, w formie protezy części lub całego stawu (całkowita endoproteza), jest wskazane dopiero w ciężkich stadiach choroby.
Artrozie najlepiej zapobiegać, utrzymując optymalną wagę, dobrą kondycję fizyczną oraz ćwicząc ruchomość stawów i mięśni.
W ramach opieki rehabilitacyjnej w odniesieniu do niektórych objawów artrozy stawów znaczące miejsce zajmuje magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości, która dla dobra pacjenta wykorzystuje działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i gojące, razem z właściwościami przeciwzapalnymi. Poprawia ruchomość uszkodzonych stawów i przynosi całościową ulgę.
Zaletą jest możliwość indywidualnych domowych zabiegów, które pozwalają pacjentowi kontynuować intensywne leczenie rehabilitacyjne także poza placówką opieki medycznej.
Inne dolegliwości, na które pomaga terapia pulsacyjna Biomag: