Optymalizacja leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów

Edytor: | 2. stycznia 2019

Optymalizacja leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów stała się przedmiotem badania klinicznego przeprowadzonego przez zespół V. Kumara (2005). Zespół naukowy porównał na modelu zwierzęcym efekt oddziaływania pulsującego pola magnetycznego o różnych częstotliwościach i mocy.

Dzięki przyjęciu podejścia czynnikowego (eksperyment czynnikowy) badanie postawiło sobie za cel określenie najbardziej optymalnych kombinacji frekwencji, mocy i długości aplikacji sinusowych fal pulsującego pola magnetycznego.

Magnetoterapia pulsująca o parametrach 5 Hz i 4 µT oraz z 90-minutowymi aplikacjami okazała się być najbardziej skuteczna w zmniejszaniu obrzęków i spowalnianiu rozkładu okolicznych tkanek poprzez obniżenie aktywności enzymów lizosomalnych.

Z większą aktywnością lizosomów wiąże się większa degradacja niektórych białek. W wypadku reumatoidalnego zapalenia stawów oraz przy innych przewlekłych stanach zapalnych enzymy lizosomalne mogą dostać się do przestrzeni międzykomórkowej i przyczyniać się do rozkładu okolicznych tkanek.

Mniejsze obrzęki zostały potwierdzone przez badanie radiologiczne. Wyniki badania histologicznego poświadczyły zmniejszenie się liczby komórek zapalnych i jednoczesny wzrost komórek wewnątrz stawów (hiperplazję i hipertrofię komórek otaczających błonę maziową).

Zgodnie z powyższym magnetoterapia pulsacyjna posiada właściwości stabilizujące tkanki wyściełające wnętrze stawów i pomaga pacjentom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów.

Źródło: Kumar, V. et al. (2005) Optimization of pulsed electromagnetic field therapy for management of arthritis in rats. Bioelectromagnetics, 26(6), 431-439.

Optymalizacja magnetoterapii pulsacyjnej w radzeniu sobie z zapaleniem stawów u szczurów / Optimization of pulsed electromagnetic field therapy for management of arthritis in rats 
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15887257 

Skontaktuj się z nami przy pomocy poniższego formularza i sam przekonaj się, jakie efekty przynosi stosowanie opatentowanych urządzeń do magnetoterapii pulsacyjnej 3D marki Biomag.

Nasi konsultanci odpowiedzą tak szybko, jak to będzie możliwe i zaproponują rozwiązanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb.

Powiązana diagnoza: Zapalenie stawów

Dowiedz się więcej o magnetoterapii: Zasada działania magnetoterapii pulsacyjnej (PEMF)