Przepuklina dysku międzykręgowego, ucisk nerwów, zespół korzeniowy

Edytor: | 2. stycznia 2019

Charakterystyka przepukliny dysku, ucisku nerwów i zespołów korzeniowych: chrząstkowy krążek międzykręgowy, który łączy sąsiednie kręgi, składa się ze sztywnej powłoki zewnętrznej – pierścienia włóknistego (anulus fibrosus)i jądra miażdżystego (nucleus pulposus). Zużycie, nagłe szarpnięcie lub ściśnięcie mogą doprowadzić do pęknięcia jego zewnętrznej warstwy, wycisnąć jądro i w ten sposób spowodować ucisk na korzeń nerwu rdzeniowego.

Dochodzi do wybrzuszenia na zewnątrz (protruzji dysku – zewnętrzna warstwa pierścienia nie zostaje przerwana, jądro się wbrzusza, pozostaje jednak w obrębie dysku. Taka przepuklina często samoistnie wraca na swoje pierwotne miejsce) lub zostaje naruszona integralność zewnętrznej chrząstki, a jądro wypada na zewnątrz (ekstruzja, prolapsus). Gdy przepuklina krążka uciska na korzeń nerwowy, może powodować silne bóle pleców. Ból nasila się podczas kaszlu, ruchu lub długotrwałego siedzenia.

Wskutek ucisku spowodowanego przez przepuklinę krążka międzykręgowego lub osteofitów i wskutek innych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa działających na korzeń nerwowy powstają zespoły korzeniowe (najczęściej na kończynie dolnej). W zależności od lokalizacji ucisku zmienia się rozprzestrzenianie bólu i powstaje wiele zespołów o podłożu kręgowym (ostry blok kręgosłupa szyjnego – postrzał), chroniczne bóle kręgosłupa szyjnego, zespół szyjno-czaszkowy, zespół szyjno-potyliczny, zespół szyjno-ramienny, zespoły korzeniowe w kończynie górnej, bóle w kręgosłupie piersiowym, lumbago (postrzał biodrowy, rwa kulszowa), przewlekłe bóle okolicy lędźwiowej i krzyżowej, zespoły korzeniowe w kończynie dolnej (L4, L5, S1).

Wykorzystanie magnetoterapii

W zespołach o podłożu kręgowym wykorzystuje się działanie przeciwbólowe, rozluźniające mięśnie, przeciwobrzękowe i regeneracyjne magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości marki Biomag. Magnetoterapia sama w sobie nie może jednak usunąć już istniejących zmian anatomicznych o trwałym charakterze, które wymagają interwencji chirurgicznej. Można ją jednak stosować również jako przygotowanie do operacji i następnie w okresie rekonwalescencji, a później w zapobieganiu kolejnym zmianom zwyrodnieniowym. Przy jednoczesnym przejmowaniu niesterydowych leków przeciwreumatycznych ich działanie nasila się dzięki polu magnetycznemu.

Doświadczenie pacjenta

Urządzenie Biomag z sukcesami wykorzystuję do leczenia bólów układu ruchu biorących się z syndromu wertebrogennego. Aplikuję też w celu ukrwienia kończyn i pojawiające się czasami zapalenia pęcherza.

Jana Jurčeková, Hroznova Lhota

Z urządzenia Biomag korzystam w celu rehabilitacji kręgosłupa po dyskopatii, rozluźnienia mięśni i w celu regeneracji. Jesteśmy zadowoleni, korzystamy z niego codziennie.

Regina Křenová, Jindřichův Hradec

Z urządzenia Biomag korzystam już 10 lat. Najbardziej pomaga na lędźwiowy i szyjny odcinek kręgosłupa. Dzięki aplikacjom skróceniu uległo leczenie dyskopatii.

Adolfa Wieczorová, Radim u Kolína

Aplikacje magnetoterapii

W przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych stosujemy częstotliwości 13-17 Hz z większym udziałem myorelaksacji. W przypadku ostrego ucisku na początku preferujemy niskie częstotliwości przeciwbólowe 4-8 Hz. Aplikator przykładamy na miejscu ucisku nerwu rdzeniowego.

Możesz leczyć te choroby

  • Przepuklina dysku międzykręgowego, ucisk nerwów, zespół korzeniowy
  • Choroba Bechterewa
  • Zwyrodnienia (artroza) kręgosłupa
  • Bóle kręgosłupa
  • Zapalenie stawów kręgosłupa
  • Ucisk nerwów (przewlekły)

Magnetoterapia a przepuklina dysku i ucisk nerwów. Zadaj pytanie!

Chcesz wiedzieć więcej o stosowaniu magnetoterapii w przepuklinie dysku i ucisku na nerwy? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące stosowania pulsującego pola na tego typu schorzenia.

Zákazník

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

reCAPTCHA
Zasady ochrony danych osobowychUzupełniające informacje o przetwarzaniu danych osobowych