Dolegliwości bólowe (stany bólowe)

Odczuwasz bóle? Czy są długotrwałe i ograniczają Cię w codziennej rutynie?  Ból to najczęstsza przyczyna, która prowadzi pacjenta do lekarza.  Zdecydowanie nie należy ich lekceważyć. Nie skazuj się na cierpienie i poszukaj pomocy!

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Zajmij się swoim zdrowiem na czas. Czy chcesz teraz zająć się stanami bólowymi? Możesz skorzystać z naszej porady medycznej.

Stany bólowe - opis, leczenie
Zdjęcie: Dolegliwości bólowe (stany bólowe)

Dolegliwości bólowe (stany bólowe) – przyczyny

Są to subiektywne dolegliwości związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem żywej tkanki ciała. Odczuwanie bólu jest bardzo indywidualne – każda osoba odczuwa go inaczej.

Ostry ból ma charakter obronny, ponieważ sygnalizuje zaburzenia w organizmie i zapobiega dalszym uszkodzeniom ciała. Występuje natychmiast po bodźcu, na przykład takim jak wypadek. Może być ostry i zwykle trwa krótko.

Za chroniczny uznaje się ten, który trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Prowadzi do frustracji, depresji i poczucia beznadziejności.

Jego powszechną postacią jest ból neuropatyczny. Towarzyszy wielu chorobom takim jak cukrzyca, rak czy stwardnienie rozsiane. Może być postrzegany jako bardzo przykry, nawet jeśli bodziec, który go spowodował, bolesny nie jest (allodynia). Może chodzić również o zwiększone odczuwanie bólu (przeczulica bólowa).

Przewlekły ból towarzyszy schorzeniom kręgosłupa, stawów, mięśni, głowy. Może również wynika z uszkodzenia nerwów, jak w przypadku cukrzycy, polineuropatii, półpaśca, boreliozy. Występuje również ból pooperacyjny, fantomowy i wiele innych.

Ból znacznie ogranicza pacjenta we wszystkich czynnościach życiowych, a jego stłumienie jest niezbędne dla poprawy jakości życia i dalszego leczenia.

Leczenie bólu – pozbądź się dolegliwości

Leczenie jest kompleksowe. Jeśli przyczyna jest znana, idealne jest jej zlikwidowanie. W przypadku ostrego bólu, należy go przede wszystkim złagodzić.

Farmakologicznie  stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, które hamują ból i zapobiegają rozwojowi stanu zapalnego oraz opioidy, które mają silne działanie przeciwbólowe. Te ostatnie powodują jednak uzależnienie! Uzupełniająco można podawać leki antydepresyjne lub przeciwlękowe.

W niektórych przypadkach konieczna jest operacja. Uzupełnieniem leczenia może być psychoterapia lub fizjoterapia.

  • Niesteroidowy lek przeciwzapalny – niesteroidowy lek na ból, gorączkę i stan zapalny.
  • Opioidy – substancje o silnym działaniu przeciwbólowym.
  • Leki przeciwdepresyjne – grupa leków stosowanych w leczeniu depresji.
  • Anksjolityki – leki eliminujące lęk, napięcie, strach, tremę.
Zákazník PL

Napisz pytanie do lekarza. Napisze do Ciebie.

Na Twoje pytania odpowie lekarz z wieloletnim doświadczeniem. Dr. Med.Bednarcik. Więcej informacji tutaj.

  • Opisz swoje pytanie w poniższym formularzu.
  • Lekarz oceni Twoje pytania i dolegliwości, jak tylko będzie miał czas.
  • Lekarz napisze do Ciebie.
  • Wspólnie omówicie dalsze ewentualne szczegóły.
  • Lekarz bezpłatnie zaproponuje możliwe rozwiązanie.