Zapalenie stawów kręgosłupa - Opis i leczenie

Czy już od dłuższego czasu cierpisz na bóle kręgosłupa? Pogarszają się Twoje zdolności ruchowe, dokucza Ci brak apetytu i zmęczenie? Winę za te dolegliwości może ponosić zapalenie stawów. Przy bólach kręgosłupa, zwłaszcza tych długotrwałych, nie odkładaj wizyty u lekarza. Wczesna diagnostyka przyczyny bólu jest ważna z uwagi na możliwość wpłynięcia na przebieg choroby.

Ostrzeżenie:
Nie wykorzystuje tego lub jakiegokolwiek innego artykułu w internecie do stawiania diagnozy. Prawidłową diagnozę może zawsze postawić tylko lekarz. Nie odkładaj wizyty u lekarza i zajmij się odpowiednio wcześnie swoim stanem zdrowia.

Chcesz uwolnić się od bólu, obrzęków i stanów zapalnych?
Teraz można skorzystać z możliwości bezpłatnego zastosowania magnetoterapii 3D Biomag.
Wypróbuj za darmo >>
Zapalenie stawów kręgosłupa - opis i zalecenia
Zdjęcie: : Zapalenie stawów kręgosłupa

Opis zapalenia stawów kręgosłupa i przyczyny powstania

Zapalenia stawów kręgosłupa to choroby reumatoidalne (zapalne).

Może chodzić o zapalenia stawów kręgosłupa w ramach reumatoidalnego zapalenia stawów. W takim przypadku stan zapalny najczęściej obejmuje stawy odcinka szyjnego kręgosłupa. Ponadto może chodzić o chorobę Bechterewa, dnę moczanową lub łuszczycowe zapalenie stawów.

Reumatoidalne zapalenie stawów kręgosłupa najczęściej objawia się podwyższoną temperaturą ciała, obrzękiem i opuchlizną w obrębie stawów, bolesnością i wrażliwością na dotyk. Sztywność stawów może całkowicie ograniczyć zdolność ruchu nawet na kilka godzin.

Sztywność stawów najczęściej występuje rano. Staw objęty stanem zapalnym ulega deformacji, co może prowadzić do poważnego ograniczenia ruchomości. Brak ruchu często powoduje osłabienie tkanek w okolicy stawu, a później także całej postawy chorego. Zdeformowane stawy mogą całkowicie stracić ruchomość.

Choroba Bechterewa to przewlekła choroba zapalna kręgosłupa, charakteryzująca się bólem i sztywnością kręgosłupa. Ma długotrwały i stopniowo pogarszający się przebieg. Najczęściej pierwsze objawy choroby występują w wieku od 15 do 30 lat, przede wszystkim u mężczyzn.

Dokładna przyczyna tych chorób pozostaje niejasna.

Głównym szkodliwym mechanizmem jest przewlekłe wewnątrzstawowe zapalenie. W przypadku choroby Becheterewa określoną rolę w jej rozwoju odgrywa także dziedziczność.

Leczenie zapalenia stawów kręgosłupa – uwolnij się od bólu

Celem leczenia jest przede wszystkim złagodzenie bólu i spowolnienie procesów zapalnych. Do tego celu stosuje się najczęściej tak zwane niesteroidowe leki przeciwreumatyczne. Ta grupa leków działa przeciwbólowo i spowalnia tempo rozwoju stanu zapalnego. Rozwój zapalenia można także tłumić za pomocą kortykosteroidów.

Ruchomość stawów jest także utrzymywana za pomocą rehabilitacji i leczenia sanatoryjnego.

W leczeniu zapalenia stawów kręgosłupa stosuje się podobne procedury jak w przypadku zapalenia innych stawów.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się niesteroidowe leki przeciwreumatyczne. Rozwój stanu zapalnego można zahamować kortykosteroidami.

Oprócz konwencjonalnych, modyfikujących przebieg choroby syntetycznych leków przeciwreumatycznych (najczęściej metotreksat), istnieją także inne produkty z grup biologicznych i ukierunkowanych syntetycznych leków modyfikujących chorobę (na przykład przeciwciała anty-TNF-α, leki biologiczne o innym mechanizmie działania, ukierunkowane inhibitory syntetyczne i tak dalej). Mogą być stosowane samodzielnie lub w leczeniu skojarzonym.

  • Niesteroidowy lek przeciwreumatyczny – niesteroidowy środek przeciw bólowi, zapaleniu i gorączce.
  • Kortykosteroid – hormon (uzyskiwany w komórkach kory nadnerczy) steroidowy o działaniu przeciwzapalnym.
  • Choroba Bechterewa – przewlekła spondyloatropatria (zesztywniające zaplaenie stawów kręgosłupa).

Rehabilitacja i leczenie sanatoryjne służą do wsparcia ruchomości uszkodzonych stawów kręgosłupa, do spowolnienia postępu i tłumienia niektórych objawów choroby – głównie bólu lub obrzęków.

Stosuje się całą skalę metod – od gimnastyki leczniczej, przez leczenie fizyczne (masaże, kąpiele, miejscowa aplikacja zimna, krioterapia), po wykorzystanie leczniczych prądów elektrycznych, pola magnetycznego i światła spolaryzowanego. Inne możliwości oferuje leczenie chirurgiczne.

W ramach opieki rehabilitacyjnej w odniesieniu do niektórych objawów zapalenia stawów kręgosłupa znaczące miejsce zajmuje magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości, która dla dobra pacjenta wykorzystuje działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i gojące, razem z właściwościami przeciwzapalnymi.

Zaletą jest możliwość indywidualnych domowych zabiegów, które pozwalają pacjentowi kontynuować intensywne leczenie rehabilitacyjne także poza placówką opieki medycznej.


Inne dolegliwości, na które pomaga terapia pulsacyjna Biomag:

Cel zabiegu
  • ból
  • obrzęki
  • stany zapalne
Cel zabiegu
  • ból
  • słabe ukrwienie
  • stany zapalne
Cel zabiegu
  • ból
  • brzęki
  • stany zapalne
Cel zabiegu
  • ból
  • obrzęki
  • stany zapalne
Cel zabiegu
  • ból
  • obrzęki
  • stany zapalne
Cel zabiegu
  • ból
  • stany zapalne