Stany zapalne stawów ręki i nadgarstka

Odczuwasz silny ból w stawach ręki lub nadgarstka? Towarzyszy mu obrzęk, zdrętwienie i zaczerwienienia? Może to być choroba zapalna stawów, która po pewnym czasie może prowadzić do pogorszenia ruchliwości i powstania deformacji. Na przykład do deformacji palców i dłoni.

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Zajmij się swoim zdrowiem na czas. Czy chcesz teraz zająć się ze stanami zapalnymi stawów ręki i nadgarstka? Możesz skorzystać z naszej porady medycznej.

Záněty kloubů ruky a zápěstí - popis diagnózy a léčba
Zdjęcie: Stany zapalne stawów ręki i nadgarstka

Stany zapalne stawów ręki i nadgarstka – opis i przyczyny powstawania

Wśród stanów zapalnych stawów ręki i nadgarstka wyróżniamy postać infekcyjną (reaktywną) i nieinfekcyjną. Najczęstszą przyczyną nieinfekcyjnego zapalenia drobnych stawów ręki i nadgarstka jest reumatoidalne zapalenie stawów.
Pierwszymi objawami są większe zmęczenie, osłabienie, brak apetytu i podwyższona temperatura.

Stan zapalny stawu powoduje obrzęki, ból i stwardnienie. Skóra nad stawem jest zwykle cieplejsza, a jeśli zapalenie stawu i nadgarstka trwa dłużej, prowadzi do uszkodzenia chrząstki i kości.

W najcięższych przypadkach zapalenia stawów zanikają części kości, tworzące powierzchnie stawów. Prowadzi to do deformacji stawów. Na przykład do przekrzywienia palców w stronę palca małego. Na stawach mogą powstawać narośle.

Przyczyną powstawania reumatoidalnego zapalenia stawów jest upośledzenie systemu immunologicznego. Choroba wpływa na życie pacjenta, uniemożliwia normalne codzienne czynności i może prowadzić do trwałej niepełnosprawności.

Czynnikami ryzyka są:

 • nadwaga i otyłość,
 • zranienia,
 • przeciążanie stawów nieodpowiednim, powtarzalnym ruchem.

Leczenie stanów zapalnych rąk i nadgarstków – pozbądź się problemów


Leczenie infekcyjnego zapalenia
stawu ręki lub nadgarstka polega na podawaniu leków w celu wyeliminowania konkretnego czynnika sprawczego choroby.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów polega na łagodzeniu bólu i spowolnieniu rozwoju choroby. Stosowane są tak zwane leki modyfikujące przebieg choroby (DMARDs Disease Modifyng Antirheumatic Drugs), niesteroidowe leki przeciwzapalne i kortykosteroidy.

Wspomagające leczenie przeciwbólowe może obejmować ultradźwięk, laser, światło spolaryzowane, galwanizację oraz termoterapię.

Pod względem terapeutycznym ważne jest otoczenie i styl życia pacjenta. Profilaktyka polega na kompleksowej dbałości o system odpornościowy.

 • Disease Modifyng Antirheumatic Drugs (DMARDs) – leki przeciwreumatyczne.
 • Niesteroidowy lek przeciwreumatyczny – niesteroidowy środek działający przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.
 • Działanie analgetyczne – efekt przeciwbólowy.
Zákazník PL

Napisz pytanie do lekarza. Napisze do Ciebie.

Na Twoje pytania odpowie lekarz z wieloletnim doświadczeniem. Dr. Med.Bednarcik. Więcej informacji tutaj.

 • Opisz swoje pytanie w poniższym formularzu.
 • Lekarz oceni Twoje pytania i dolegliwości, jak tylko będzie miał czas.
 • Lekarz napisze do Ciebie.
 • Wspólnie omówicie dalsze ewentualne szczegóły.
 • Lekarz bezpłatnie zaproponuje możliwe rozwiązanie.