Złamania

Czy po kontuzji odczuwasz silny ból i czy ból narasta przy każdej próbie ruchu? Czy pojawia się obrzęk lub zasinienie? To może być złamanie. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jeśli nie jest to możliwe, ważne jest, aby unieruchomić złamaną kończynę do czasu kontaktu z lekarzem.

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Zajmij się swoim zdrowiem na czas. Czy chcesz teraz zająć się złamaniami? Możesz skorzystać z naszej porady medycznej.

Złamania - opis złamań, leczenie
Zdjęcie: Złamania

Złamania – opis i przyczyny

Złamanie (łac. fractura) oznacza sytuację, w której została naruszona integralność kości.

Najczęstszą przyczyną jest uraz w wyniku wypadku drogowego, upadku itp.

Złamania pojawiają się też w wyniku zmęczenia. Wynikają z powtarzających się mikrourazów, powstających podczas przeciążania lub patologicznego osłabienia kości, np. przez osteoporozę.

Jak rozpoznać złamanie?

Najsilniejszym objawem jest ból, obrzęk lub zasinienie w miejscu urazu. Czasami może wystąpić deformacja kończyny lub krwawienie w miejscu złamania. Nie jest możliwy normalny ruch.

W zależności od uszkodzenia skóry można je podzielić na otwarte (z towarzyszącym krwawieniem zewnętrznym) i zamknięte (bez przerwania skóry).

Ryzyko może obejmować uszkodzenie nerwów i możliwy paraliż. Uszkodzenie naczyń krwionośnych może prowadzić do wstrząsu w wyniku krwawienia. Równie groźnym powikłaniem jest infekcja.

W procesie gojenia istnieje ryzyko powstania stawu rzekomego, kiedy to części kości nie zrastają się i pozostają ruchome.

Leczenie złamań – pozbądź się dolegliwości

Jeśli dojdzie do uszkodzenia naczynia krwionośnego, pierwsza pomoc polega na zatrzymaniu krwawienia. Następnie należy unieruchomić złamaną kończynę oraz przetransportować chorego do lekarza.

Leczenie polega na nastawieniu kości i unieruchomieniu. Po zrośnięciu się kości następuje rehabilitacja aż do osiągnięcia pełnej sprawności. Czasami konieczna jest interwencja chirurgiczna. Unieruchomienie może być gipsowe, plastikowe lub ortezą.

Nieodłączną częścią leczenia jest rehabilitacja, która wyraźnie przyczynia się do osiągnięcia pełnej sprawności.

  • Złamanie wieloodłamowe – złamanie, w którym kość rozpada się na kilka kawałków, złamanie jest trudniejsze do wyleczenia.
  • Złamanie impresywne – złamanie, które jest wynikiem użycia siły na niewielkim obszarze kości, który jest wypychany do wewnątrz (na przykład złamanie kości czaszki).
Zákazník PL

Napisz pytanie do lekarza. Napisze do Ciebie.

Na Twoje pytania odpowie lekarz z wieloletnim doświadczeniem. Dr. Med.Bednarcik. Więcej informacji tutaj.

  • Opisz swoje pytanie w poniższym formularzu.
  • Lekarz oceni Twoje pytania i dolegliwości, jak tylko będzie miał czas.
  • Lekarz napisze do Ciebie.
  • Wspólnie omówicie dalsze ewentualne szczegóły.
  • Lekarz bezpłatnie zaproponuje możliwe rozwiązanie.