Bolą Cię plecy podczas ruchu, a także w stanie spoczynku? Jedną z możliwych przyczyn bólu może być artroza kręgosłupa. Artroza nie tylko ogranicza możliwości poruszania się, powoduje też sztywność kręgosłupa, a człowiek rano po długim okresie bezczynności nie może się rozruszać.
Ostrzeżenie: Nie wykorzystuje tego lub jakiegokolwiek innego artykułu w internecie do stawiania diagnozy. Prawidłową diagnozę może zawsze postawić tylko lekarz. Nie odkładaj wizyty u lekarza i zajmij się odpowiednio wcześnie swoim stanem zdrowia.
Artroza zalicza się do najczęstszych chorób aparatu ruchu. Zaawansowane artrozy stanowią bardzo ciężką postać tej choroby, która może prowadzić do paraliżu.
To zmiany degeneracyjne kręgów i krążków międzykręgowych połączone z ewentualnym uciskiem nerwów wychodzących z rdzenia kręgowego (korzeni nerwowych).
Do uszkodzeń kręgosłupa spowodowanych przez artrozę należą:
Spondyloartrozie towarzyszy powstanie wyrośli na stawach międzykręgowych. Zmiany te ograniczają ruchomość kręgosłupa, powodują ucisk korzeni nerwów rdzeniowych. Ucisk wywołuje tak zwaną chorobę korzeni nerwowych (tzw. korzonki).
Spondyloza prowadzi do zwyrodnienia kręgów i powstania wyrośli kostnych. Wyrośla te w zaawansowanym stadium choroby mogą powiększyć się na tyle, że połączą sąsiednie kręgi, całkowicie uniemożliwiając ruch danego odcinka kręgosłupa. Choroba korzonków z reguły promienieje wzdłuż nerwów.
Bóle są bardzo silne, zwykle na początku są związane z wysiłkiem, w późniejszych stadiach choroby pojawiają się też w stanie spoczynku.
Przyczyna zachorowania na artrozę kręgosłupa nie została rozpoznana.
Do rozwoju choroby przyczyniają się jednak:
przeciążenie kręgosłupa przez sport lub określony rodzaj pracy,
uszkodzenie kręgów w następstwie urazu,
niektóre choroby metaboliczne,
przewlekły alkoholizm – tak zwany etylizm,
palenie.
Leczenie artrozy kręgosłupa – uwolnij się od bólu
Zwykle podejmowane jest konserwatywne leczenie – za pomocą fizjoterapii rehabilitacyjnej i terapii fizycznej. Zalecane jest także leczenie sanatoryjne.
Celem leczenia jest tłumienie niektórych objawów – głównie bólu, obrzęku. Ponadto przyczynia się do utrzymania ruchomości uszkodzonych stawów kręgosłupa i spowolnienia rozwoju choroby.
Etylizm – alkoholizm.
Spondyloartroza – choroby zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych.
Spondyloza – choroba zwyrodnieniowa kręgów.
Wykorzystuje się całą skalę metod – masaże, kąpiele, krioterapię, lecznicze prądy elektryczne i pola magnetyczne.
Ulgę w ostrym bólu przynoszą leki tłumiące ból i zmniejszające stan zapalny (paracetamol, niesteroidowe leki przeciwreumatyczne (inhibitory cyklooksygenaz, niespecyficzne leki przeciwzapalne), które skutecznie łagodzą ból i zapalenie. Nie należy jednak stosować ich długotrwale.
Zaleca się podanie suplementów diety (tzw. odżywki na stawy) w postaci glukozaminy, siarczanu chondroityny lub kwasu hialuronowego i innych.
W zaawansowanych stadiach konieczne jest często leczenie chirurgiczne.
Idealną profilaktyką artrozy jest redukcja wagi razem z odpowiednią, regularną aktywnością fizyczną. Dzięki dostatecznej aktywności ruchowej wzmocnisz mięśnie i osiągniesz stabilizację stawów.
W ramach kompleksowej opieki rehabilitacyjnej w odniesieniu do niektórych objawów artrozy kręgosłupa znaczące miejsce zajmuje magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości, która dla dobra pacjenta wykorzystuje działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i gojące, razem z właściwościami przeciwzapalnymi.Przynosi całościową ulgę i w razie możliwości także poprawę ruchomości uszkodzonych stawów.
Zaletą jest możliwość indywidualnych domowych zabiegów, które pozwalają pacjentowi kontynuować intensywne leczenie rehabilitacyjne także poza placówką opieki medycznej.
Zaletą jest także możliwość odpowiednio wczesnego wprowadzenia leczenia na początku napadu bólowego.
Inne dolegliwości, na które pomaga terapia pulsacyjna Biomag: