Owrzodzenie podudzi (wrzody bercowe) – proces gojenia

Edytor: | 2. stycznia 2019

Charakterystyka owrzodzenia: owrzodzenia podudzi (wrzody bercowe) to choroba przewlekła, dla której charakterystyczna jest utrata integralności skóry. Cierpi na nią ok. 1% populacji. Uszkodzenie sięga różnej głębokości w skórze i tkankach podskórnych. Owrzodzenia podudzi mogą powstawać z przyczyn naczyniowych w bardziej zaawansowanych stadiach choroby niedokrwiennej kończyn dolnych na podłożu miażdżycy. W większości przypadków powstają jednak w związku z długotrwałymi nieprawidłowościami układu żylnego w kończynach dolnych. Dochodzi do ograniczenia zaopatrzenia kończyn dolnych w tlen i substancje odżywcze, co samo w sobie zmniejsza zdolność do gojenia ran. Do czynników ryzyka należą m.in. predyspozycje dziedziczne do utraty elastyczności ściany żylnej, żylaki, podeszły wiek, przebyte zapalenie w głębokim układzie żylnym, cukrzyca, siedząca praca lub długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, brak ruchu, otyłość, ale także większa liczba ciąż.

Celem leczenia jest usunięcie przyczyn, które doprowadziły do choroby, lub co najmniej zrównoważenie stanu chorób współistniejących, ponieważ uszkodzenie układu naczyniowego może być na tyle duże, że doprowadzi do amputacji kończyny. Owrzodzenie stanowi drogę dla zakażenia, powikłaniem może być rozwinięcie się róży.

Niezbędnym warunkiem do wygojenia wrzodów bercowych jest odnowa prawidłowo funkcjonującego układu naczyniowego kończyn dolnych – bandaże, ćwiczenia, zmniejszenie masy ciała, wspomagające leczenie zewnętrzne (usunięcie tkanek martwiczych, miejscowo działające antybiotyki, preparaty pobudzające gojenie, specjalne opatrunki (wilgotne opatrywanie ran), ochrona okolicznej zdrowej skóry, w przypadku leczenia chirurgicznego dla prawidłowego zagojenia przeszczepu warunek stanowi przygotowanie podstawy owrzodzenia, leczenie układowe – preparaty stosowane w leczeniu żył lub wazodylatacja. Niezbędna jest również odpowiednia rehabilitacja.

Wykorzystanie magnetoterapii

W procesie gojenia się wrzodów bercowych magnetoterapia pulsacyjna o niskiej częstotliwości marki Biomag uzupełnia kompleksowe leczenie poprzez wyraźny efekt wazodylatacyjny na naczynia włosowate i przedwłosowate, stymuluje mikrokrążenie utlenowanej krwi i substancji odżywczych w eksponowanej tkance i stwarza w ten sposób lepsze warunki metaboliczne do gojenia. Dochodzi do przyspieszenia granulacji od najgłębszych warstw chorego miejsca, do następującej szybkiej epitelizacji. Jednocześnie ustępuje zapalny charakter choroby i dochodzi do lepszego żylnego powrotu w układzie obwodowym. Owrzodzenia podudzi goją się w zacznie krótszym czasie, poza tym zostaje złagodzony ból.

Doświadczenie pacjenta

Z magnetoterapii jestem zadowolona. Po aplikacjach ustąpiły bóle kręgosłupa, zagoił się wrzód bercowy i nie mam już skurczów w nogach.

Božena Húšková, Závod

Problemy ze zdrowiem zniknęły, nawet wrzody bercowe się częściowo zagoiły. Jestem bardzo zadowolona z urządzenia.

Josef Zhříval, Nové Heřminovy

Aplikacje magnetoterapii

Rozpoczynamy od częstotliwości 10-14 Hz i po złagodzeniu bólu i zamknięciu owrzodzenia aplikujemy 36-44 Hz w celu doleczenia i zapobieżenia nawrotom.

Możesz leczyć te choroby

  • Stopa cukrzycowa
  • Operacja stawu biodrowego (także endoproteza), sztuczny staw
  • Bolesne ostrogi piętowe
  • Ból podbicia i kostek, obrzęki kostek, stany po urazach
  • Choroba niedokrwienna kończyn
  • Żylaki

Magnetoterapia a proces gojenia się wrzodów bercowych – Zadaj pytanie!

Chcesz wiedzieć więcej o stosowaniu magnetoterapii w procesie gojenia się wrzodów bercowych? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące stosowania pulsującego pola na tego typu schorzenia.

Zákazník

Pola oznaczone* są obowiązkowe.

reCAPTCHA
Zasady ochrony danych osobowychUzupełniające informacje o przetwarzaniu danych osobowych