Wpływ magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (chorobę Bechterewa) został zbadany przez zespół pod kierunkiem prof. Karela Trnavskiego na 40 pacjentach w wyspecjalizowanym ośrodku w Republice Czeskiej.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to najbardziej znana i najczęstsza choroba kręgosłupa. Jej leczenie polega na podawaniu leków, ćwiczeniach, rehabilitacji oraz stosowaniu niektórych metod balneoterapii.
Niniejsze badania kliniczne postawiło sobie za cel porównanie wyników u pacjentów wykonujących regularne ćwiczenia (pierwsza grupa) z wynikami uzyskanymi w grupie drugiej, gdzie zastosowano również magnetoterapię pulsacyjną. W trzymiesięcznym eksperymencie wzięło udział 40 pacjentów, po 20 w każdej grupie.
Leczenie klasyczne (w pierwszej grupie) zakładało ćwiczenia grupowe typowe dla terapii choroby Bechterewa, przeprowadzane dwa razy w tygodniu. W ciągu miesiąca odbyły się zatem 24 spotkania.
Leczenie intensywne (w drugiej grupie) polegało na stosowaniu technik manualnych oraz aplikacji magnetoterapii raz w tygodniu, a więc 12 aplikacji w ciągu 3 miesięcy. Efekty zostały ocenione zgodnie ze standardami i metodologią opartą na kwestionariuszu BASDAI i BASF.
Wyniki wskazały, że leczenie intensywne, obejmujące techniki manualne i aplikacje pulsującego pola magnetycznego, okazało się bardziej skuteczne niż leczenie standardowe. Bardzo cennym elementem terapii oraz czynnikiem poprawiającym jakość życia pacjentów okazało się działanie przeciwbólowe wywoływane przez magnetoterapię.
Wnioski wypływające z eksperymentu potwierdzają więc, że w przypadku terapii zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (choroby Bechterewa) można z powodzeniem polecić łączenie magnetoterapii z poszczególnymi intensywnymi metodami leczenia.
Źródło: Trnavský, K., Šulcová, Y., Knebortová, J. (1997) Studium účinnosti nových postupů v ambulantní léčbě nemocných s ankylozující spondylitidou, Rheumatológia, 11, (2), s. 85-90.
Badanie efektywności nowych metod w leczeniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa
Skontaktuj się z nami przy pomocy poniższego formularza i sam przekonaj się, jakie efekty przynosi stosowanie opatentowanych urządzeń do magnetoterapii pulsacyjnej 3D marki Biomag.
Nasi konsultanci odpowiedzą tak szybko, jak to będzie możliwe i zaproponują rozwiązanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb.
Powiązana diagnoza: Choroba Bechterewa
Dowiedz się więcej o magnetoterapii: Zasada działania magnetoterapii pulsacyjnej (PEMF)